Прејди на содржината

ФК Преспа

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Преспа
Целосно имеФудбалски клуб Преспа
Основан1919; пред 105 години (1919)
СтадионГрадски стадион Ресен
(Капацитет: 2,000)
ПретседателЈованчо Рајчановски
ЛигаТрета фудбалска лига - Југозапад
2019/20
(недовршена)
Трета лига - Југозапад, 5. од 14 места
Домашни бои
Гостински бои

ФК Кадиномакедонски фудбалски клуб од Ресен. Клубот моментално се натпреварува во Третата македонска фудбалска лига - Југозапад.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил основан во 1919 година. Првиот натпревар на клубот бил одигран на 12 јули истата година, во црвени дресови. Негов противник бил екипа склопена од воениот гарнизон кој бил во Ресен. Тој натпревар завршил со победа на ресенчани со 2:0.

Во септември 2019 година, било одржан настан по повод стогодишнина од постоењето на клубот.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ФК „Преспа" слави сто години“. radiopela.mk преку web.archive.org. 25 септември 2019. Посетено на 27 септември 2019.
  2. „ФК Преспа прослави 100 години постоење“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 25 септември 2019. Посетено на 27 септември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]