Прејди на содржината

ФК Брегалница (Делчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Брегалница Голак
Целосно имеФудбалски Клуб Брегалница Голак
ПрекариБрега
Основан1926; пред 98 години (1926)
обновен 2012; пред 12 години (2012)
СтадионСтадион Гоце Делчев
(Капацитет: 4,000)
ЛигаТрета македонска лига - Исток
2019/20
(недовршена)
Трета лига - Југоисток, 6. од 11 места
Домашни бои
Гостински бои

ФК Брегалница Голакмакедонски фудбалски клуб од Делчево.

Историја

[уреди | уреди извор]

ФК Брегалница е формирана во 1926 година. Клубот настапува на Стадион Гоце Делчев во Делчево кој има капацитет од 4,000 гледачи. Клупски бои се сината и белата. Клубот во својата историја има настапува и во 1 МФЛ, и тоа две сезони, 2002/03 и 2003/04. Во летото 2012, клубот престана да постои бидејќи немал спонзор.[1] Но, потоа клубот беше обновен како Брегалница Голак. Моментално клубот се натпреварува во 3 МФЛ - Источен Регион. Навивачката група која ја следи делчевска Брегалница се вика Арамии.

  1. „Како умира фудбалот во Македонија: Згасна и ФК Брегалница – Делчево (ФОТО)“. Ekipa.mk. 15 September 2012. Архивирано од изворникот на 2012-09-19. Посетено на 25 May 2013.