ФК Вардари (Форино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Вардари
Целосно имеФудбалски клуб Вардари Форино
Основан1974
СтадионСтадион Леска
ПретседателШпат Исеини
МенаџерДритон Исеини
ЛигаВтора македонска лига - Запад
2019/20
(недовршена)
Втора лига - Запад, 6. од 10 места
Домашни бои
Гостински бои

ФК Вардари Фориномакедонски фудбалски клуб од село Форино, Општина Гостивар. Клубот моментално се натпреварува во Втората фудбалска лига на Македонија - Запад.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил формиран во 1974 година.[1]

На крајот на ноември 2020 година, после 11 кола во Втората лига - Запад 2020/21, Вардари се повлекол од натпреварувањето поради финансиски причини.[2][3] Но со финансиската инјекција од 100 илјади денари од страна на Општина Гостивар, клубот продолжил да настапува во второлигашкото првенство.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonian Football | Vardari Forino – Macedonian Football“. macedonianfootball.com. Посетено на 2015-03-28.
  2. Иван Димовски (21 ноември 2020). „Вардар Форино банкротира и принудно отстапи од ВМФЛ“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-11-21. Посетено на 21 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. Филип Здравевски (21 ноември 2020). „2.MFL East & West overview of Round 12“. macedonianfootball.com преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-11-21. Посетено на 21 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. Зоран Мишевски (24 ноември 2020). „Општина Гостивар го спаси Вардар Форино, утре редовно ќе се игра двобојот со Кораб“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-11-26. Посетено на 26 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]