Прејди на содржината

Трета фудбалска лига на Македонија 2015/2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трета македонска фудбалска лига
Сезона2015/16
ПрвациГоблен Јуниор (Север)
Вардар Неготино (Југ)
Академија Пандев (Исток)
Вардари (Запад)
Новаци 2005 (Југозапад)
2014/15

Третата фудбалска лига на Македонија 2015/2016 - 24. издание на Третата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 29 август 2015, а завршила на 22 мај 2016.

Север[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Гоблен Јуниор (C) 22 19 1 2 86 16 +70 58 Пласман во баражот за унапредување
2 Локомотива 22 15 2 5 68 26 +42 47
3 Кадино 22 11 1 10 42 45 −3 34
4 Волково 1964 22 10 3 9 36 38 −2 33
5 Фортуна 22 10 1 11 53 54 −1 31
6 Маџари Солидарност 22 9 3 10 36 43 −7 30
7 Илинден 22 9 2 11 41 41 0 29
8 Гоце Делчев 22 8 5 9 46 66 −20 29
9 Беса - Влазрими 22 9 1 12 44 56 −12 28
10 Славија 22 9 1 12 39 58 −19 28
11 Раштак (R) 22 8 3 11 39 58 −19 27 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
12 Лепенец[lower-alpha 1] (R) 22 4 1 17 27 74 −47 7
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
 1. На Лепенец му биле одземени три бода поради напуштање на теренот во натпреварот против Локомотива во второто коло. Уште три бода му биле одземени поради неиграње на натпреварот против Беса - Влазрими во дваесеттото коло. Подоцна Лепенец го откажал учеството и последните натпревари биле службено доделени на противниците.


Југ[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Вардар Неготино (C, P) 22 18 3 1 64 13 +51 57 Пласман во баражот за унапредување
2 Победа (В) 22 15 1 6 58 27 +31 46
3 Тиквеш 2014[lower-alpha 1] 22 12 4 6 40 23 +17 40
4 Превалец 22 10 7 5 47 31 +16 37
5 Борец 1919 22 9 3 10 52 32 +20 30
6 Дојранско Езеро 22 9 3 10 45 50 −5 30
7 11 Октомври 22 9 2 11 29 33 −4 29
8 Партизан 22 8 4 10 34 50 −16 28
9 Зорбас Победа 22 7 4 11 43 62 −19 25
10 Големо Коњари 22 7 3 12 30 59 −29 24
11 Младост (У) 22 6 3 13 35 58 −23 21
12 Млекар (R) 22 2 3 17 15 65 −50 9 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
Source: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org, MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
 1. Управата на Тиквеш 2014 со договор го презела второлигашот Љубанци 1974. Со тоа тие го преселиле клубот во Кавадарци и го промениле името во Љубанци 1974 Кавадарци.[1][2] По крајот на првата половина од сезоната 2016/2017, клубот го сменил името во Тиквеш 1930 Кавадарци.[3]


Исток[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Академија Пандев (C, P) 22 20 2 0 94 6 +88 62 Пласман во баражот за унапредување
2 Плачковица[lower-alpha 1] 22 15 4 3 53 15 +38 47
3 Беласица 22 12 2 8 49 27 +22 38
4 Работник Џумајлија 22 11 1 10 33 37 −4 34
5 Овче Поле 22 9 6 7 33 32 +1 33
6 Напредок 22 9 3 10 47 42 +5 30
7 Осогово 22 8 5 9 36 33 +3 29
8 Брегалница Голак 22 8 4 10 28 29 −1 28
9 Баби 20 8 1 11 26 50 −24 25
10 Саса 22 6 5 11 33 45 −12 23
11 Слога 1934 22 6 4 12 37 59 −22 22
12 Карбинци (R) 22 1 1 20 13 107 −94 4 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
 1. На Плачковица и биле одземени два бода.


Запад[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Вардари (C) 21 15 3 3 53 20 +33 48 Пласман во баражот за унапредување
2 Скендербеу 21 15 3 3 58 30 +28 48
3 Напредок 21 12 1 8 51 27 +24 37
4 Арсими 21 8 4 9 33 48 −15 28
5 Фљамуртари 21 8 2 11 38 42 −4 26
6 Дрита[lower-alpha 1] 21 8 5 8 39 46 −7 26
7 Речица 21 7 4 10 31 49 −18 25
8 Теарца-97 21 7 3 11 31 39 −8 24
9 Градец 21 7 2 12 30 54 −24 23
10 Камјани 21 7 2 12 37 40 −3 23
11 Зајази[lower-alpha 2] 21 7 5 9 46 43 +3 23
12 Братство[lower-alpha 3] (R) 11 3 0 8 17 29 −12 9 Откажано учество
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
 1. На Дрита и биле одземени три бода поради непојавување на натпреварот против Влазрими 77 во Купот на Македонија.[4][се бара извор]
 2. На Зајази му биле одземени три бода поради непојавување на вториот бараж натпревар против Еуромилк Горно Лисиче за влез во Втората лига.
 3. Братство се откажал од натпреварувањето по единаесеттото коло поради финансиски причини.


Југозапад[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Новаци 2005[lower-alpha 1] (C, P) 22 13 6 3 52 16 +36 45 Пласман во баражот за унапредување
2 Велешта[lower-alpha 2] 22 15 0 7 56 47 +9 42
3 Фљамуртари 22 12 3 7 48 26 +22 39
4 Лабуништа 2011[lower-alpha 3] 22 12 3 7 39 25 +14 36
5 Преспа[lower-alpha 4] 22 11 2 9 49 31 +18 32
6 Лисолај - Могила[lower-alpha 5] (R) 22 9 4 9 25 30 −5 31 Откажано учество
7 Кораби 22 10 1 11 33 48 −15 31
8 Кравари 22 9 2 11 33 48 −15 29
9 Караорман 22 9 0 13 42 50 −8 27
10 Влазними 22 7 5 10 35 31 +4 26
11 Лирија (Г) 22 5 4 13 35 63 −28 19
12 Поешево (R) 22 4 2 16 45 79 −34 14 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
 1. Новаци 2005 го изгубила баражот за унапредување. Но поради откажување на второлигашот Младост за следната сезона, Новаци 2005 го пополнил местото.[5]
 2. На Велешта и биле одземени три бода поради непојавување натпреварот против Кравари во деветнаесеттото коло.
 3. На Лабуништа 2011 и биле одземени три бода поради непојавување натпреварот против Фљамуртари во шестнаесеттото коло.
 4. На Преспа и биле одземени три бода поради непојавување натпреварот против Велешта во дваесеттото коло.[се бара извор]
 5. Лисолај Могила го откажало натпреварувањето на неколку кола пред крајот на сезоната. Последните натпревари биле службено доделени на противниците.


Бараж за унапредување[уреди | уреди извор]

Првата рунда вклучила шест екипи (осмо пласираната од Втората лига и петте победници од Третата лига) кои биле подредени во три двојки, кои играле два натпревари на неутрален терен. Победниците напредувале во Втората лига за следната сезона.

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

25 мај 2016
16:00 СЕЛВ
Љубанци 1974 3–1 Новаци 2005 Градски стадион, Кичево
Дестан гол 8'53'88' Извештај:[6][7] Велјаноски гол 24'
25 мај 2016
16:00 СЕЛВ
Академија Пандев 2–1 Гоблен Јуниор Стадион Никола Мантов, Кочани
автогол гол 31'
Златковски гол 51'
Извештај:[6][7] Мемеди гол 16'
29 мај 2016
16:00 СЕЛВ
Вардар Неготино 3-0 Вардари Форино Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Извештај:[8]

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

29 мај 2016
16:00 СЕЛВ
Новаци 2005 2-0
(3–5 пен.)
Љубанци 1974 Градски стадион, Кичево
Извештај:[8][9]
  Пенали  
3–5

Вкупен резултат Љубанци 1974 - Новаци 2005 3:3. Љубанци 1974 бил подобар во пенал рулетот

29 мај 2016
16:00 СЕЛВ
Гоблен Јуниор 1-3 Академија Пандев Стадион Никола Мантов, Кочани
Извештај:[8]

Вкупен резултат Академија Пандев - Гоблен Јуниор 5:2

1 јуни 2016
16:00 СЕЛВ
Вардари Форино 0-2 Вардар Неготино Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Извештај:[10][11] Чаушев гол 24'
Најдов гол 67'

Вкупен резултат Вардар Неготино - Вардари Форино 5:0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „ФК Тиквеш се подготвува за второлигашки фудбал“. rtk.mk. 22 јули 2016. Посетено на 15 јуни 2018.
 2. „Draw for new season to take place on Monday“. MacedonianFootball.com. 24 јули 2016. Посетено на 15 јуни 2018.
 3. „Се враќа името Тиквеш, Дунимагловски и Бакрачевски први засилувања“. gol.mk. 13 јануари 2017. Посетено на 15 јуни 2018.
 4. „Drita withdraws from Macedonian Cup“. MacedonianFootball.com. 7 август 2015. Посетено на 15 јуни 2018.
 5. „Official: Novaci replaces Mladost“. MacedonianFootball.com. 1 август 2016. Посетено на 16 јуни 2018.
 6. 6,0 6,1 Одиграни првите мечеви од баражите за пополнување на ПМФЛ и ВМФЛ ffm.mk 25 мај 2016
 7. 7,0 7,1 Баражи за Втора лига: Љубанци сигурен, Академија Пандев со триумф против Гоблен ekipa.mk 25 мај 2016
 8. 8,0 8,1 8,2 Пелистер се врати во Првата лига, Академија Пандев второлигаш, во Втората лига опстана Љубанци ffm.mk 29 мај 2016
 9. Академија Пандев во Втора лига, опстана и Љубанци дури по изведување пенали sportmedia.mk 29 мај 2016
 10. Неготино на нозе - Вардар се врати во Втора лига! sportmedia.mk 1 јуни 2016
 11. Вардар Неготино со последниот воз во Втората лига ekipa.mk 1 јуни 2016

Надворешни врски[уреди | уреди извор]