ФК Овче Поле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Овче Поле
FK Ovce Pole Logo.png
Целосно име Фудбалски клуб
Овче Поле Свети Николе
Основан 1925
Распаднат
Стадион Градски стадион Свети Николе
Капацитет
Претседател Штерјо Ѓоргиев
Генерален секретар Филип Григоров
Лига Трета македонска лига - Исток
2019/20
(недовршена)
Трета лига - Југоисток, 2. од 11 места
Kit left arm greenshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Kit right arm greenshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Kit left arm yellowshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Kit right arm yellowshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Овче Полемакедонски фудбалски клуб од Свети Николе. Клубот настапува во Третата фудбалска лига - Исток. Клубот домашните натпревари ги игра на Градскиот стадион Свети Николе

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е создаден во 1925 година. Во својата историја клубот долги години има настапувано во Втората македонска фудбалска лига. Во овој клуб своите кариери ги имаат започнато Гордан Здравков и Роберт Петров. Најверните навивачи на ФК Овче Поле се навивачката група „Овчари“.