ФК Победа (Валандово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лого на фудбалскиот клуб

ФК Победа е фудбалски клуб од Валандово, Македонија[1]. Победа моментално игра во Третата фудбалска лига - Југоисток.

Историја[уреди | уреди извор]

Првата фудбалска топка во Валандово ја донеле браќата Илија и Никола Костадинови уште во 1922 година. Првото име на клубот било Беласица, но во 1924 година го смениле името во Победа. Меѓутоа, сè до 1948 година, клубот неколкупати го менувал името: Голаш, Македонија, Пролетер за да во 1948 година одново го добие името Победа. По неуспешните квалификации за влегување во Македонската лига, 1966 против Индустријалец од Скопје и 1967 година против Љуботен, конечно за првпат Победа стана член на Македонската лига 1976/77 година кога го постигна најголемиот успех освојувајќи го второто место. Во сезоните 79 и 81 Победа била петта, но 1984 година поради финансиски проблеми испаднала од Македонската лига. Испаднала и од Втората лига 1986 година, но веќе наредната година се вратила пак. И потоа во 1994/95 година кога како шампион на Втората лига Љубисав Иванов и останатите членови на Управниот одбор не и дозволиле да игра во Македонската лига.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ФК Победа“. Македоснки фудбал. Посетено на 2011-12-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]