Втора фудбалска лига на Македонија 1999/2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Втора македонска фудбалска лига
Сезона1999/2000
ПрвациШкендија ХБ (Запад)
Беласица (Исток)

Втората фудбалска лига на Македонија 1999/2000 - 8. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 1999 и завршила во мај 2000.[1] Поради промената на структурата на лигата за сезоната 2000/01, 19 екипи отпаднале од лигата. Во оваа сезона прваци биле Беласица и Шкендија ХБ.

Запад[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 1999/00 - Запад
Екипа Град / Село
Алумина Скопје
Балкан Скопје
Битола Битола
Бутел Скопје
Велешта Велешта
Воска Охрид
Гостивар Гостивар
Југохром Јегуновце
Караорман Струга
Кораби Дебар
Маџари Солидарност Скопје
Новаци Новаци
Охрид Охрид
Преспа Ресен
Скопје Скопје
Тетекс Тетово
Шкендија Арачиново
Шкендија ХБ Тетово

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Пое
1 Шкендија ХБ 34 24 5 5 97 21 +76 77
2 Караорман 34 22 4 8 78 42 +36 70
3 Тетекс 34 21 5 8 93 34 +49 68
4 Новаци 34 21 3 10 79 30 +49 66
5 Охрид 34 21 3 10 91 43 +48 66
6 Југохром 34 21 3 10 75 43 +33 66
7 Алумина 34 20 5 9 102 46 +56 65
8 Шкендија (А) 34 20 4 10 93 39 +54 64
9 Бутел 34 19 4 11 51 29 +22 61
10 Маџари Солидарност 34 16 3 15 79 59 +20 51
11 Воска 33 15 2 16 52 71 –19 47
12 Скопје 34 14 2 18 63 59 +4 44
13 Кораби 34 13 1 20 43 83 –40 40
14 Балкан 34 10 2 22 46 76 –30 32
15 Битола 34 5 5 24 36 62 –26 20
16 Преспа 34 6 2 26 39 125 –86 20
17 Гостивар 34 6 1 27 33 151 –118 16
18 Велешта 34 4 2 28 24 155 –131 14
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Пласман во баражот за опстанок
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

Исток[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 1999/00 - Исток
Екипа Град / Село
Башкими Куманово
Беласица Струмица
Бело Брдо Штип
Брегалница Делчево
Брегалница Штип
Вардар Неготино Неготино
Дојранско Езеро Нов Дојран
Јака Радовиш
Карпош 93 Куманово
Кожуф Гевгелија
Малеш Берово
Металург Велес
Овче Поле Свети Николе
Слога Виница
Тиверија Струмица
Ударник Пирава

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Пое
1 Беласица 30 27 0 3 116 19 +97 81
2 Слога 30 20 2 8 81 28 +51 62
3 Башкими 30 18 3 9 79 35 +44 57
4 Јака 30 16 7 7 54 33 +19 55
5 Брегалница (Д) 30 17 4 9 66 49 +17 55
6 Малеш 30 16 4 10 52 33 +19 52
7 Вардар Неготино 30 16 2 12 62 50 +12 50
8 Тиверија 30 15 2 13 31 50 –19 47
9 Брегалница (Ш) 30 13 6 11 63 34 +29 45
10 Металург 30 13 5 12 47 43 +4 44
11 Ударник 30 12 2 16 31 52 –21 38
12 Кожуф 30 9 2 19 51 83 –32 29
13 Дојранско Езеро 30 8 3 19 32 77 –45 27
14 Бело Брдо 30 7 3 20 35 74 –39 24
15 Овче Поле 30 4 3 23 27 96 –69 15
16 Карпош 93 30 4 2 24 32 103 –71 14
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Пласман во баражот за опстанок
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

18 јуни 2000
17:30 (UTC+2)
Шкендија (А) ? Тиверија Стадион Гоце Делчев, Прилеп

Шкендија го освоила натпреварот и опстанале во Втората лига, додека Тиверија отпаднала во Третата лига.


18 јуни 2000
17:30 (UTC+2)
Месна Индустрија ? Дрита Стадион Младост, Струмица

Месна Индустрија го освоила натпреварот и била унапредена во Втората лига.


18 јуни 2000
17:30 (UTC+2)
Росоман 83 ? Младост ГТ Градски стадион, Куманово

Младост ГТ го освоила натпреварот и била унапредена во Втората лига.


18 јуни 2000
17:30 (UTC+2)
Влазрими ? 11 Октомври Стадион Железарница, Скопје

11 Октомври го освоил натпреварот и бил унапреден во Втората лига.

Извор: Нова Македонија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonia 1999/2000“. RSSSF.com. конс. 26 јануари 2019. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]