Прејди на содржината

Втора фудбалска лига на Македонија 2015/2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона2015/2016
ПрвациПобеда
ИспаднатиГостивар
Кожуф Гевгелија
Одиграни натпревари135
Најдобар стрелецКристијан Стојкоски
(14 голови)
Најголема победа домаЉубанци 1974 5-0 Еуромилк Горно Лисиче
Најголема победа на гостиКожуф Гевгелија 0–3 Скопје
Македонија Ѓорче Петров 1932 0–3 Влазрими 77
Пелистер 1–4 Победа
Натпревар со најмногу головиСкопје 3–3 Победа
Најголема низа на победи7 натпревари
Победа
Најголема низа без пораз12 натпревари
Пелистер
Најголема низа без победа8 натпревари
Кожуф Гевгелија
Најголема низа на порази7 натпревари
Кожуф Гевгелија
2014/15

Втората фудбалска лига на Македонија 2015/2016 - 24. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 15 август 2015, а завршила на 14 мај 2016.[1] Во оваа сезона првак била Победа.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Влазрими 77 Кичево Влазрими Арена 3,000
Гостивар Гостивар Градски стадион Гостивар 1,000
Љубанци 1974 Љубанци Стадион Ѓорче Петров 3,000
Еуромилк Горно Лисиче Скопје Стадион Цементарница 2,000
Кожуф Гевгелија Гевгелија Градски стадион Гевгелија 1,400
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 6,100
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Скопје Скопје Стадион Автокоманда 3,000
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово 15,000

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Победа (C, P) 27 13 8 6 40 23 +17 47 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Македонија Ѓорче Петров 1932 (P) 27 13 7 7 35 33 +2 46
3 Пелистер (P) 27 9 12 6 33 32 +1 39 Пласман во баражот за унапредување
4 Тетекс 27 10 9 8 27 25 +2 39
5 Влазрими 77 27 10 8 9 30 30 0 38
6 Скопје 27 9 9 9 27 23 +4 36
7 Еуромилк Горно Лисиче 27 9 9 9 26 29 −3 36
8 Љубанци 1974 (O) 27 9 7 11 32 31 +1 34 Пласман во баражот за опстанок
9 Гостивар (R) 27 9 6 12 29 34 −5 33 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
10 Кожуф Гевгелија (R) 27 4 5 18 17 36 −19 17
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (P) Унапреден; (R) Отпаднат


Резултати[уреди | уреди извор]

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18[уреди | уреди извор]

Дома-гости ВЛА ГОС ЕГЛ ЉУБ КОЖ МАК ПЕЛ ПОБ СКО ТЕТ
Влазрими 77 1-2 2-0 0-1 2-2 1-1 1-1 2-1 1-0 2-1
Гостивар 1-1 0-2 4-2 3-0 0-1 1-2 1-1 0-0 0-1
Еуромилк Горно Лисиче 2-1 0-0 0-1 1-1 2-2 1-1 1-1 2-1 1-1
Љубанци 1974 1-1 0-2 5-0 0-1 3-2 1-0 0-1 2-1 2-2
Кожуф Гевгелија 0-2 3-0 0-1 1-1 0-1 2-1 0-1 0-3 0-1
Македонија Ѓорче Петров 1932 0-3 3-0 2-1 3-2 1-0 2-2 0-0 3-2 0-1
Пелистер 0-0 1-1 1-2 3-1 1-1 1-1 2-1 0-2 0-0
Победа 1-1 1-2 1-2 3-0 2-1 0-1 1-1 0-0 1-1
Скопје 3-2 1-0 1-0 0-1 1-0 2-1 0-1 3-3 0-0
Тетекс 1-2 1-0 1-0 1-1 1-0 4-0 1-1 1-3 0-0

Извор: MacedonianFootball.com Архивирано на 5 април 2016 г.

Коло 19–27[уреди | уреди извор]

Дома-гости ВЛА ГОС ЕГЛ ЉУБ КОЖ МАК ПЕЛ ПОБ СКО ТЕТ
Влазрими 77 0-2 1-0 1-1 1-0 1-0
Гостивар 2-1 3-2 1-2 4-1
Еуромилк Горно Лисиче 1-1 1-0 2-0 1-2
Љубанци 1974 4-0 2-0 0-1 0-0 0-1
Кожуф Гевгелија 0-1 1-3 0-2 1-1
Македонија Ѓорче Петров 1932 1-0 1-0 1-0 0-0 1-3
Пелистер 3-2 3-1 1-4 1-0
Победа 2-0 3-0 1-0 1-0
Скопје 2-0 1-1 0-0 1-1 1-0
Тетекс 0-0 1-0 1-2 2-3 2-1

Извор: MacedonianFootball.com Архивирано на 5 април 2016 г.

Бараж за унапредување[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

25 мај 2016
16:00 СЕЛВ
Хоризонт Турново 1–2 Пелистер Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Гледачи: 400
Судија: Јосип Бартон (Тетово)
Пандев гол 4' Извештај Марковски гол 23' (пен..)29' (пен..)

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

29 мај 2016
16:00 СЕЛВ
Пелистер 1–0 Хоризонт Турново Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Гледачи: 800
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Цветаноски гол 62' Извештај

Вкупен резултат Пелистер - Хоризонт Турново 3:1

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

Првата рунда вклучила шест екипи (осмо пласираната од Втората лига и петте победници од Третата лига) кои биле подредени во три двојки, кои играле два натпревари на неутрален терен. Победниците напредувале во Втората лига за следната сезона.

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

25 мај 2016
16:00 СЕЛВ
Љубанци 1974 3–1 Новаци 2005 Градски стадион, Кичево
Дестан гол 8'53'88' Извештај:[2][3] Велјаноски гол 24'
25 мај 2016
16:00 СЕЛВ
Академија Пандев 2–1 Гоблен Јуниор Стадион Никола Мантов, Кочани
автогол гол 31'
Златковски гол 51'
Извештај:[2][3] Мемеди гол 16'
29 мај 2016
16:00 СЕЛВ
Вардар Неготино 3-0 Вардари Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Извештај:[4]

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

29 мај 2016
16:00 СЕЛВ
Новаци 2005 2-0
(3–5 пен.)
Љубанци 1974 Градски стадион, Кичево
Извештај:[4][5]
  Пенали  
3–5

Вкупен резултат Љубанци 1974 - Новаци 2005 3:3. Љубанци 1974 бил подобар во пенал рулетот

29 мај 2016
16:00 СЕЛВ
Гоблен Јуниор 1-3 Академија Пандев Стадион Никола Мантов, Кочани
Извештај:[4]

Вкупен резултат Академија Пандев - Гоблен Јуниор 5:2

1 јуни 2016
16:00 СЕЛВ
Вардари 0-2 Вардар Неготино Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Извештај:[6][7] Чаушев гол 24'
Најдов гол 67'

Вкупен резултат Вардар Неготино - Вардари 5:0

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

# Играч Екипа Голови
1 Македонија Кристијан Стојкоски Македонија Ѓорче Петров 1932 14
2 Македонија Благоја Гешоски Победа 12
3 Македонија Дарко Штерјов Кожуф Гевгелија 9
4 Македонија Бенјамин Демир Тетекс 8
5 Македонија Дарио Десниќ Скопје 7
Македонија Бобан Јанчевски Македонија Ѓорче Петров 1932
7 Македонија Јованче Дунимаглоски Победа 6
Македонија Благојче Главевски Пелистер
Македонија Ален Јашароски Еуромилк Горно Лисиче
Македонија Бобан Мариќ Гостивар
Македонија Никола Шаркоски Победа
Македонија Иве Трифуновски Пелистер

Извор: MacedonianFootball.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]