Сашко Пандев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сашко Пандев
Сашко Пандев2.jpg
Лични податоци
Полно име Сашко Пандев
Роден на 1 мај 1987 (1987-05-01) (35 г.)
Роден во Струмица, Југославија (денес Македонија)
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Турново
Број 19
Младинска кариера
ФК Беласица
Кариера*
Години Клуб Наст(Голови)
2004-2005
2005-2010
2007
2008
2009
2009-2010
2010-2011
2011
2012-2013
2013-
ФК Беласица
ФК Динамо Загреб
ФК Загреб Запрешич (поз.)
ФК Меѓумурје (поз.)
ФК Работнички (поз.)
ФК Турново (поз.)
ФК Муган
ФК Турново
ФК Ренова
ФК Турново
10 (3)
10 (1)
13 (0)
4 (0)
5 (1)
29 (5)
1 (0)
8 (3)
32 (5)
29 (4)
Репрезентација
2004-2009 Македонија до 21 година 11 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Сашко Пандев (Струмица, 1 мај 1987) — македонски фудбалер и член на ФК Турново како и бивш младински репрезентативец.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Сашко е помалиот брат на Горан Пандев. Во 2015 година, Сашко се оженил со Ивана Тодорова, ќерката на Орце Тодоров, сопственик на ФК Турново.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]