Прејди на содржината

Втора фудбалска лига на Македонија 2007/2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона2007/2008
ПрвациХоризонт Турново
2006/07

Втората фудбалска лига на Македонија 2007/2008 - 16. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 4 август 2007, а завршила на 1 јуни 2008.[1] Во оваа сезона првак бил Хоризонт Турново.

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Алумина Скопје Стадион Илинден 5.000
Беласица Струмица Стадион Младост 6.370
Брегалница Штип Градски стадион Штип 4.000
Вардар Декамел Неготино Градски стадион Неготино 500
Влазрими Кичево Градски стадион Кичево 5.000
Дрита Боговиње Стадион Боговиње 500
Илинден Велмеј Стадион Велмеј
Караорман Струга Стадион Градска Плажа 500
Локомотива Скопје Стадион Комуналец 1.000
Маџари Солидарност Скопје Стадион Борис Трајковски 3.000
Металург Скопје Стадион Железарница 3.000
Миравци Миравци Стадион Миравци 1.000
Нов Милениум Сушица Стадион Сушица 1.500
Охрид 2004 Охрид СРЦ Билјанини Извори 3.000
Скопје Скопје Стадион Железарница 3.000
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир 6.000
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово 15.000
Хоризонт Турново Турново Стадион Кукуш 1.500
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Хоризонт Турново (C, P) 32 22 5 5 58 23 +35 71 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Металург (P) 32 20 7 5 47 24 +23 67
3 Миравци 32 20 5 7 60 22 +38 65 Пласман во баражот за унапредување
4 Беласица 32 16 7 9 49 37 +12 55
5 Скопје 32 16 6 10 53 44 +9 54
6 Дрита 32 13 8 11 47 30 +17 47
7 Тетекс 32 14 5 13 32 30 +2 47
8 Слога Југомагнат 32 13 5 14 35 34 +1 44
9 Охрид 2004 32 12 5 15 43 53 −10 41
10 Маџари Солидарност 32 12 4 16 32 39 −7 40
11 Нов Милениум 32 10 9 13 41 36 +5 39
12 Алумина[lower-alpha 1] 32 10 9 13 28 36 −8 39
13 Вардар Неготино 32 11 6 15 42 58 −16 39
14 Локомотива (O) 32 12 2 18 40 47 −7 38 Пласман во баражот за опстанок
15 Брегалница (R) 32 9 10 13 36 42 −6 37 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
16 Караорман (R) 32 8 2 22 23 57 −34 26
17 Влазрими (R) 32 4 5 23 28 82 −54 17
18 Илинден[lower-alpha 2] (R) 0 0 0 0 0 0 0 0 Исфрлена екипа
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика ; 3) Постигнати голови ; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 7) Влечење ливче.
За одлучување место за унапредување, отпаѓање, бараж за унапредување/опстанок: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Постигнати голови од меѓусебните двобои ; 5) Бараж.
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Алумина била преземена од управата на Брегалница од Штип и името на Алумина било сменето во Брегалница 2008.[2]
  2. Илинден бил отстранет од натпреварувањето по четиринаесеттото коло. Сите негови резултати биле неважечки.


Бараж за унапредување

[уреди | уреди извор]
8 јуни 2008
16:30 СЕЛВ
Силекс 2 – 0 Беласица Градски стадион, Скопје[3]
Глигоров гол 22'
Стојановски гол 70'

8 јуни 2008
16:30 СЕЛВ
Башкими 4 – 1 Миравци Стадион Тумбе Кафе, Битола[3]
Исмаили гол
Трајчев гол
Живадиновиќ гол
Ѓоровиќ гол
Каракамишев гол

Бараж за опстанок

[уреди | уреди извор]
7 јуни 2008
16:30 СЕЛВ
Локомотива 2 – 2
(3 – 2 пен.)
Осогово Градски стадион, Кавадарци[3]
  Пенали  
3 – 2

7 јуни 2008
16:30 СЕЛВ
Лепенец 1 – 2 Новаци 2005 Стадион Младост, Струмица[3]

7 јуни 2008
16:30 СЕЛВ
Кожуф 3 – 1 Љуботен Стадион Гоце Делчев, Прилеп[3]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Macedonia 2007/08“. RSSSF.com. Посетено на 28 јануари 2019.
  2. „Bregalnica Stip back in the 2nd League“. MacedonianFootball.com. 15 јули 2008. Посетено на 28 јуни 2018.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 „Promotion/Relegation Playoffs“. MacedonianFootball.com. 3 јуни 2008. Посетено на 27 јуни 2018.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]