Втора фудбалска лига на Македонија 2000/2001

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона2000/2001
ПрвациКуманово

Втората фудбалска лига на Македонија 2000/2001 - 9. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 19 август 2000 и завршила во мај 2001. Во оваа сезона првак бил Куманово.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село
11 Октомври Прилеп
Алумина Скопје
Башкими Куманово
Брегалница Делчево
Вардар Неготино
Јака Радовиш
Југохром Јегуновце
Караорман Струга
Куманово Куманово
Малеш Берово
Месна Индустрија Свети Николе
Младост ГТ Оризари
Напредок Кичево
Новаци Новаци
Охрид Охрид
Слога Виница
Тетекс Тетово
Шкендија Арачиново

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Куманово 34 23 8 3 79 27 +52 77
2 Напредок 34 23 3 8 74 43 +31 72
3 Југохром 34 21 4 9 68 39 +29 67
4 Слога 34 19 5 10 66 32 +34 59
5 Караорман 34 17 4 13 65 43 +22 55
6 Шкендија 34 17 4 13 60 54 +6 55
7 Алумина 34 16 6 12 64 49 +15 54
8 Охрид СБ 34 16 5 13 55 51 +4 53
9 Новаци 34 16 4 14 56 43 +13 52
10 Тетекс 34 15 6 13 56 40 +16 51
11 Јака 34 13 10 11 53 51 +2 49
12 Башкими 34 15 3 16 64 51 +13 48
13 Брегалница 34 13 4 17 50 49 +1 43
14 11 Октомври 34 12 7 15 59 69 –9 43
15 Младост ГТ 34 10 4 20 52 82 –30 34
16 Вардар 34 7 2 25 35 107 –72 23
17 Месна Индустрија 34 4 6 24 32 89 –57 18
18 Малеш 34 5 3 26 29 98 –69 18
Унапредени во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonia 2000/01“. RSSSF.com. Посетено на 26 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]