Втора фудбалска лига на Македонија 1996/1997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Втора македонска фудбалска лига
Сезона1996/1997
ПрвациСкопје (Запад)
Борец (Исток)
1995/96

Втората фудбалска лига на Македонија 1996/1997 - 5. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 1996 и завршила во јуни 1997. Во оваа сезона прваци биле Борец и Скопје.[1]

Запад[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село
11 Октомври Прилеп
Вевчани Вевчани
Југохром Јегуновце
Караорман Струга
Љуботен Тетово
Маџари Солидарност Скопје
Напредок Кичево
Новаци Новаци
Охрид Охрид
Преспа Ресен
Работнички Кометал Скопје
Скопје Скопје
Светлост Кукуречани
Тетекс Тетово
Фљамуртари Радолишта
Шкендија Арачиново

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Скопје 29 21 4 4 68 23 +45 67
2 Караорман 29 18 3 8 78 36 +42 57
3 Тетекс 29 16 5 8 46 21 +25 53
4 Југохром 29 16 4 9 54 25 +29 52
5 Преспа 29 14 3 12 46 45 +1 45
6 Шкендија 29 13 5 11 41 36 +5 44
7 Напредок 29 12 6 11 46 35 +11 42
8 Фљамуртари 29 13 2 14 49 40 +9 41
9 Светлост 29 13 2 14 50 50 0 41
10 Охрид 29 12 4 13 37 50 –13 40
11 Работнички Кометал 29 11 5 13 28 35 –7 38
12 Маџари Солидарност 29 11 4 14 43 57 –14 37
13 Новаци 29 10 5 14 33 56 –23 35
14 11 Октомври (–3) 29 11 1 17 32 52 –20 31
15 Вевчани 15 3 3 9 17 28 –11 12
16 Љуботен (–3) 29 3 0 26 23 102 –79 6
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига
Се повлекол од натпреварувањето[1]

Извор: MacedonianFootball.com

Исток[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село
Башкими Куманово
Борец Велес
Брегалница Делчево
Вардар Неготино Неготино
Вардарски Богданци
Габер Ваташа
Дојранско Езеро Нов Дојран
Карпош 93 Куманово
Кожуф Гевгелија
Куманово Куманово
Малеш Берово
Металург Велес
Осогово Кочани
Плачковица Јака Радовиш
Слога Виница
Турново Турново

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор Дад При Раз Бод
1 Борец 30 23 5 2 74 24 +50 74
2 Осогово 30 23 5 2 78 17 +61 74
3 Брегалница 30 14 6 10 40 31 +9 48
4 Плачковица Јака 30 15 2 13 60 48 +12 47
5 Башкими 30 13 6 11 51 42 +9 45
6 Слога 30 12 7 11 49 40 +9 43
7 Металург 30 13 3 14 41 39 +2 42
8 Куманово 30 13 3 14 41 43 –2 42
9 Малеш 30 12 5 13 30 26 +4 41
10 Габер 30 12 4 14 50 56 –6 40
11 Турново 30 12 4 14 37 45 –8 40
12 Вардар Неготино 30 12 4 14 33 44 –11 40
13 Кожуф 30 12 3 15 29 39 –10 39
14 Дојранско Езеро 30 11 4 15 42 53 –11 37
15 Вардарски 30 6 2 22 28 80 –52 20
16 Карпош 93 30 3 5 22 28 84 –56 14
Унапреден во Првата македонска фудбалска лига
Отпаднати во Третата македонска фудбалска лига

Извор: MacedonianFootball.com

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Republic of Macedonia 1996/97“. RSSSF.no. Посетено на 6 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]