ФК Скопје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Скопје
Целосно име Фудбалски клуб Скопје
Основан 1960; пред 58 години (1960)
Стадион Стадион Железарница
Капацитет 1,200
Претседател Томе Треневски
Тренер Љупчо Марковски
Лига Втора македонска лига
Прва лига 2017/2018 9ти (отпаднати)
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Скопје е македонски фудбалски тим од Автокоманда кој моментално игра во Втората македонска лига. Клубот игра на Стадионот Железарница.

Историја[уреди | уреди извор]

ФК Скопје е оформен во 1960 година, со фузија на двата скопски клуба, попознатиот ФК Металец и ФК Индустријалец. Со тоа настанува ФК МИК (Металска Индустрија Кале), кој подоцна ќе се преименува во ФК Скопје. Како ФК МИК две сезони има настапувано во 2-та Југословенска Лига Исток (во која играа клубови од Македонија, Србија и Црна Гора), а во првата сезона го има освоено 6-тото место. ФК Скопје бил член и на ПМФЛ (Прва Македонска Фудбалска Лига), во која игра три сезони, сезона 1997/98, 1998/99 и 2010/11. Своите натпревари ги игра на стадионот Железарница, стадион на кој настапува и ФК Металург

Навивачи[уреди | уреди извор]

Навивачката група на ФК Скопје, се популарните Пирати, кои главно доаѓаат од скопската населба Автокоманда.