Прва македонска фудбалска лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва македонска фудбалска лига
Macedonian First Football League.png
ЗемјаМакедонија Македонија
КонфедерацијаУЕФА
Основана1992
Број на клубови12
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воВтора македонска фудбалска лига
Домашен купКуп на Македонија
Актуелен шампионШкендија Шкендија (4. титула) (2020/2021)
Најмногу титулиВардар Вардар А.Д. (6 титули)
Мрежно местоСлужбено мрежно место на ФФМ
ТрофејПрваФудбалскаЛига.gif
Прва фудбалска лига на Македонија 2020/2021

Првата македонска лига е најсилната професионална фудбалска лига во Република Македонија. Администрирана е од Фудбалската федерација на Македонија.

Формат[уреди | уреди извор]

Низ историјата на Првата лига, бројот на клубови претежно се намалувал. Подолу е список на број на клубови низ сите сезони;

 
 • 18 екипи = 1992–1993
 • 16 екипи = 1993–1995
 • 15 екипи = 1995–1996
 • 14 екипи = 1996–2001
 • 12 екипи = 2001–2014
 • 10 екипи = 2014–2020
 • 12 екипи = 2020–2021

Лигата брои дванаесет клуба, кои играат по три меѓусебни натпревари во текот на 33 кола.[1]

Според УЕФА коефициентите за ранкинг (подолу покажано); Победникот на лигата влегува во Квалификациските рунди на Лигата на Шампиони, додека втората и третата пласирана екипа влегуваат во Квалификациските рунди на Лига Европа заедно со освојувачот на Купот на Македонија. На крајот на сезоната, последните две екипи отпаѓаат во Втората лига, додека осмата пласирана екипа игра бараж за опстанок со подобриот од бараж двобојот на второпласираните екипи од Втората лига - Исток и Запад.

УЕФА Ранкинг[уреди | уреди извор]

УЕФА Национален ранкинг за лигашкото учество во Европската фудбалска сезона 2019–20 (Претходната година во коси броеви) [2][3]

Членови на Првата лига во сезоната 2021/2022[уреди | уреди извор]

Следните дванeсет клуба се натпреваруваат во Првата лига во сезоната 2021/2022.

Клуб Позиција во
сезоната 2020/2021[4]
Академија Пандев 7.
Борец 1919 8.
Брегалница 2008 1. во Втората лига - Исток
Македонија Ѓорче Петров 1932 4.
Пелистер 6.
Работнички 5.
Ренова 10.
Скопје 1. во Втората лига - Запад
Струга Трим - Лум 3.
Тиквеш 1930 Кавадарци 2. во Втората лига - Исток
Шкендија 1..
Шкупи 1927 2.

Победници по сезона[уреди | уреди извор]

Сезона Првак Второ место Трето место
1992/93
Вардар
Силекс
Балкан
1993/94
Вардар
Силекс
Балкан
1994/95
Вардар
Силекс
Слога Југомагнат
1995/96
Силекс
Слога Југомагнат
Вардар
1996/97
Силекс
Победа
Слога Југомагнат
1997/98
Силекс
Слога Југомагнат
Македонија Ѓ.П.
1998/99
Слога Југомагнат
Силекс
Победа
1999/00
Слога Југомагнат
Победа
Работнички Кометал
2000/01
Слога Југомагнат
Вардар
Победа
2001/02
Вардар
Беласица
Цементарница 55
2002/03
Вардар
Беласица
Победа
2003/04
Победа
Силекс
Вардар
2004/05
Работнички Кометал
Вардар
Победа
2005/06
Работнички Кометал
Македонија Ѓ.П.
Вардар
2006/07
Победа
Работнички Кометал
Македонија Ѓ.П.

Сезона Првак Второ место Трето место
2007/08
Работнички Кометал
Милано
Пелистер
2008/09
Македонија Ѓ.П.
Милано
Ренова
2009/10
Ренова
Работнички
Металург
2010/11
Шкендија
Металург
Ренова
2011/12
Вардар
Металург
Шкендија
2012/13
Вардар
Металург
Турново
2013/14
Работнички
Турново
Металург
2014/15
Вардар
Работнички
Шкендија
2015/16
Вардар
Шкендија
Силекс
2016/17
Вардар
Шкендија
Работнички
2017/18
Шкендија
Вардар
Работнички
2018/19
Шкендија
Вардар
Академија Пандев
2019/20[1]
Вардар
Силекс
Шкендија
2020/2021
Шкендија
Шкупи 1927
Струга Трим - Лум

Најмногу освоени првенства[уреди | уреди извор]

Извор:RSSSF

Според клуб[уреди | уреди извор]

# Клуб Титули Сезони Второ место Сезони
1.
Вардар А.Д.[2]
6
2011/12, 2012/13, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2019/2020
1
2017/18
2.
Вардар[2]
5
1992/93, 1993/94, 1994/95, 2001/02, 2002/03
2
2000/01, 2004/05
3.
Работнички
4
2004/05, 2005/06, 2007/08, 2013/14
3
2006/07, 2009/10, 2014/15
4.
Шкендија
3
2010/11, 2017/18, 2018/19, 2020/21
2
2015/16, 2016/17
5.
Силекс
3
1995/96, 1996/97, 1997/98
6
1992/93, 1993/94, 1994/95, 1998/99, 2003/04, 2019/20
6.=
Слога Југомагнат
3
1998/99, 1999/00, 2000/01
2
1995/96, 1997/98
7.
Победа
2
2003/04, 2006/07
2
1996/97, 1999/00
8.
Македонија Ѓорче Петров
1
2008/09
1
2005/06
9.
Ренова
1
2009/10
0
/
 • Со задебелени букви се моменталните учесници во Првата лига.

Според град[уреди | уреди извор]

# Град Титули Екипи
1. Coat of arms of Skopje.svg Скопје 19 Вардар А.Д. (6), Вардар (5), Работнички (4), Слога Југомагнат (3), Македонија Ѓорче Петров (1)
2. Coat of arms of Tetovo Municipality.png Тетово 5 Шкендија (4), Ренова (1)
3. Coat of arms of Kratovo Municipality.svg Кратово 3 Силекс (3)
4. Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп 2 Победа (2)

Најдобри стрелци на сите времиња[уреди | уреди извор]

Согласно до 16 мај 2021 година.

Ова е нецелосен список. Може да биде пополнет.

# Играч Голови Играчки календарски години Екипи
1.
Бесарт Ибраими
188
2005-2009, 2015-2021 Влазрими, Напредок, Ренова, Шкендија
2.
Блаже Илијоски
166
2002-2006, 2007-2010, 2013, 2014, 2015, 2017-2019 Работнички, Металург, Пелистер, Шкупи
3.
Зоран Бошковски
125
1993-2001 Силекс, Македонија Ѓорче Петров, Работнички, Шкендија

Извор:[5][6][7][8][9][10][11][12][13][14][15][16][17]

 • Со задебелени букви се моменталните играчи во Првата лига.
 • Со коси букви се поранешните играчи во Првата лига.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

1. a : Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 23 одиграни кола) одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да ја суспендира Првата лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[18] На 4 јуни за време на вонредна седница на Управниот одбор на ФФМ, било одлучено целосно да се прекине првенството без прогласување на првак.[19][20] На 26 јуни, Управниот одбор донел одлука Вардар да биде прогласен за првак,[21][22]
2. а : Вардар и денешниот Вардар А.Д. правно не се истиот клуб. Вардар А.Д. е клуб создаден во 1951 година под името Миравци, име кое било сменето во Вардар 1947 пред почетокот на сезоната 2011/2012. А потоа во средината на истата сезона, името било сменето во Вардар А.Д и оттогаш бил нарекуван едноставно Вардар. Првичниот Вардар моментално се натпреварува во понизок ранг под името Кожуф Гевгелија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „First League“. Soccerway. Global Sports Media. Посетено на 19 July 2012.
 2. „UEFA Country Ranking 2015“. Bert Kassies. Посетено на 19 May 2012.
 3. „UEFA Country coefficients“. UEFA. Посетено на 9 август 2020.
 4. „First League“. Soccerway. Perform. Посетено на 31 декември 2019.
 5. Мартин Танасковски (27 март 2020). „Бројки за почит: Голгетерските „кралеви" во македонскиот фудбал“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-03-27. Посетено на 27 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Гол број 175 во ПМФЛ: Бесарт по десетти пат го "тресна" Вардар!“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 17 октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-17. Посетено на 17 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Струга ТЛ може да жали: Ибраими ја спаси Шкендија...“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 29 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-29. Посетено на 29 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. Иван Димовски (29 ноември 2020). „Шкендија со „петарда" ја прегази Македонија ЃП и остана лидер во ПМФЛ!“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-12-02. Посетено на 2 декември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. Горан Упале (9 декември 2020). „Беласица се бореше, но Бејтулаи и Ибраими донесоа ново славје за Шкендија“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-12-09. Посетено на 9 декември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. „Шкендија го демолираше Вардар, Шкупи и Академија Пандев до победа, Работнички се спасуваше во финишот од пораз со Беласица…“. ekipa.mk преку web.archive.org. 20 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-21. Посетено на 21 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „Маневски со два гола го реши Вардар, Работнички во 91. минута го победи Борец, Ренова го шокираше Шкупи“. ekipa.mk преку web.archive.org. 4 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-04. Посетено на 4 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. „Дебакл на Вардар во Кратово, Шкупи ги запре „пандевци", Шкендија убедлива со Ренова“. ekipa.mk преку web.archive.org. 11 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-17. Посетено на 17 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. „Вардар ремизираше со Ренова, Шкендија подобра од „пандевци", Беласица го шокираше Шкупи…“. ekipa.mk преку web.archive.org. 14 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-17. Посетено на 17 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. „Шкендија до титула, драма со среќен крај за Струга ТЛ во Ѓорче Петров, Вардар уште негува надежи за опстанок“. ekipa.mk преку web.archive.org. 25 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-27. Посетено на 27 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. „Шкендија го победи Работнички во „голеадата" во Скопје, Борец го испраќа Вардар кон Втората лига…“. ekipa.mk преку web.archive.org. 28 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-28. Посетено на 28 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „Вардар, првпат во историјата, во Втора лига – Шкендија ги врати „лавовите" чекор назад на патот кон Европа!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 9 мај 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-12. Посетено на 12 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Струга ТЛ го освои Кратово и за првпат во историјата ќе игра во Европа, Академија Пандев обезбеди директен опстанок“. ekipa.mk преку web.archive.org. 16 мај 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-16. Посетено на 28 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Државното првенство во сите конкуренции се прекинува на неодредено време“. Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 4 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 19. „ФФМ ПРОГЛАСИ КРАЈ: Нема повеќе фудбал во Македонија!“. gol.mk преку web.archive.org. 4 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-04. Посетено на 4 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 20. „ФФМ одлучи: Крај на сезоната – Прекин на Првата лига и Купот на Македонија!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 4 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-04. Посетено на 4 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 21. „Вардар прогласен за нов шампион на Македонија, Собранието одложено за 12. јули“. ekipa.mk преку web.archive.org. 26 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 22. „ОФИЦИЈАЛНО: Вардар е фудбалски првак на Македонија!“. gol.mk преку web.archive.org. 26 јуни 2020. Посетено на 26 јуни 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија