Прва фудбалска лига на Македонија 1999/2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска фудбалска лига
Сезона1999/2000
ПрвациСлога Југомагнат
Лига на ШампиониСлога Југомагнат
УЕФА КупПобеда
Работнички Кометал
Интертото КупПелистер
Најдобар стрелецАрѓенд Беќири
(19 голови)
1998/99

Првата фудбалска лига на Македонија 1999/2000 - 8. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 15 август 1999, а завршила на 28 мај 2000. Слога Југомагнат ја одбранила првенствената титула, со што ја освоила втората титула по ред.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион
Борец МХК Велес Градски стадион Велес
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Куманово Куманово Градски стадион Куманово
Македонија Асиба Скопје Стадион Ѓорче Петров
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор При Дад Раз Бод Пласмани или испаѓање
1 Слога Југомагнат 26 18 7 1 55 13 +42 61 Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Победа 26 15 7 4 57 23 +34 52 УЕФА Куп - квалификациска рунда
3 Работнички Кометал 26 16 2 8 41 26 +15 50
4 Пелистер 26 14 5 7 48 30 +18 47 Интертото Куп - прва рунда
5 Цементарница 55 26 14 5 7 43 29 +14 47
6 Силекс 26 11 7 8 43 29 +14 40
7 Македонија Асиба 26 10 6 10 29 28 +1 36
8 Тиквеш 26 9 4 13 37 54 -17 31
9 Борец МХК 26 8 6 12 30 42 -12 30
10 Вардар 26 7 8 11 39 38 +1 29
11 Саса 26 7 7 12 23 35 -12 28
12 Осогово 26 7 5 14 34 53 -19 26
13 Напредок 26 4 8 14 30 48 -18 20 Отпаѓање во
Втората фудбалска лига на Македонија
14 Куманово 26 2 3 21 16 77 -61 9

НАТ = Одиграни натпревари; ПОБ = Победи; НЕР = Нерешени; ПОР = Порази; ПОС = Постигнати голови; ПРИ = Примени голови; РАЗ = Гол разлика; Бод = Бодови

Извор: macedonianfootball.com

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-Гости БОР ЦЕМ КУМ МАК НАП ОСО ПЕЛ ПОБ РАБ САС СИЛ СЛО ТИК ВАР
Борец МХК 0:0 2:2 1:0 2:2 4:1 1:2 2:0 1:0 2:1 1:2 0:3 5:1 1:1
Цементарница 55 3:1 1:0 2:1 2:0 4:0 3:2 0:0 0:1 1:0 3:1 2:2 1:1 2:0
Куманово 0:3* 0:0 0:1 2:2 3:1 1:2 0:2 0:2 1:2 2:0 0:2 0:3 0:8
Македонија Асиба 0:0 0:2 4:1 1:0 2:0 1:2 3:1 0:1 2:1 0:0 0:0 3:2 3:1
Напредок 3:0 0:1 10:0 0:1 1:1 3:3 0:8 1:0 2:0 0:3 0:0 1:1 2:2
Осогово 2:1 1:4 3:0 2:2 3:1 1:2 0:0 2:0 1:1 2:1 0:2 4:1 1:0
Пелистер 3:0 5:1 4:0 2:0 4:1 3:1 2:2 1:0 3:1 3:0 0:2 1:0 1:1
Победа 2:0 3:1 6:1 1:0 1:0 2:1 2:0 3:4 4:0 2:0 1:1 4:0 5:2
Работнички Кометал 1:0 3:0 4:0 3:0 4:0 3:1 0:0 1:0 0:2 2:1 0:3 2:1 2:1
Саса 0:1 1:0 5:1 0:1 1:0 1:1 1:1 1:1 1:4 1:1 0:2 1:0 0:2
Силекс 6:0 2:1 2:0 1:1 1:0 4:2 2:0 2:2 2:2 0:0 4:0 5:0 2:1
Слога Југомагнат 4:0 3:1 1:0 2:2 4:0 3:0 1:0 0:0 4:0 3:0 1:0 6:1 2:0
Тиквеш 2:1 1:4 3:2 2:1 0:0 5:3 2:0 1:3 2:0 0:1 3:1 1:3 2:0
Вардар 1:1 1:4 4:0 1:0 3:1 3:0 3:2 1:2 0:2 0:0 0:0 1:1 2:2

* = Службено доделен

Најдобар стрелец[уреди | уреди извор]

Играч Екипа Голови
Македонија Арѓенд Беќири
Слога Југомагнат
19

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]