Прва фудбалска лига на Македонија 1998/1999

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска фудбалска лига
Сезона1998/1999
ПрвациСлога Југомагнат
Лига на ШампиониСлога Југомагнат
УЕФА КупСилекс
Вардар
Интертото КупПобеда
Цементарница 55
Најдобар стрелецРожерио Оливеира
(22 голови)
1997/98

Првата фудбалска лига на Македонија 1998/1999 - 7. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Слога Југомагнат ја освоила својата прва титула.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион
Балкан БИСИ Скопје Стадион Чаир
Борец МХК Велес Градски стадион Велес
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Македонија Асиба Скопје Стадион Ѓорче Петров
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Скопје Скопје Стадион Автокоманда
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор При Дад Раз Бод Пласмани или испаѓање
1 Слога Југомагнат 26 19 3 4 41 12 +29 60 Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Силекс 26 17 6 3 63 22 +41 57 УЕФА Куп - квалификациска рунда
3 Победа 26 17 2 7 51 18 +33 53 Интертото Куп - прва рунда
4 Вардар 26 15 4 7 60 31 +29 49 УЕФА Куп - квалификациска рунда
5 Цементарница 55 26 14 2 10 47 37 +10 44 Интертото Куп - прва рунда
6 Македонија Асиба 26 10 7 9 44 40 +4 37
7 Тиквеш 26 10 6 10 34 37 -3 36
8 Борец МХК 26 8 8 10 31 35 -4 32
9 Работнички Кометал 26 9 5 12 38 46 -8 32
10 Пелистер 26 7 8 11 30 50 -20 29
11 Саса 26 7 5 14 28 38 -10 26
12 Осогово 26 7 4 15 27 47 -20 25
13 Скопје 26 5 2 19 24 58 -34 17 Отпаѓање во
Втората фудбалска лига на Македонија
14 Балкан БИСИ 26 4 4 18 14 61 -47 16

НАТ = Одиграни натпревари; ПОБ = Победи; НЕР = Нерешени; ПОР = Порази; ПОС = Постигнати голови; ПРИ = Примени голови; РАЗ = Гол разлика; Бод = Бодови

Извор: macedonianfootball.com

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-Гости БАЛ БОР ЦЕМ МАК ОСО ПЕЛ ПОБ РАБ САС СИЛ СКО СЛО ТИК ВАР
Балкан БИСИ 1:1 2:1 1:1 0:0 0:1 0:1 2:6 0:4 0:3 2:1 0:1 1:0 1:0
Борец МХК 6:0 1:2 2:1 2:1 2:0 0:3 2:0 0:0 0:2 3:0 1:1 0:0 3:2
Цементарница 55 2:0 0:2 3:0 1:0 5:3 2:0 2:4 2:1 1:1 4:1 0:1 1:2 3:1
Македонија Асиба 5:0 1:1 1:0 1:0 3:1 1:0 4:2 1:0 1:1 4:2 0:3 5:0 0:3
Осогово 1:0 2:2 1:2 3:1 0:0 2:1 3:2 2:1 2:1 2:1 1:4 1:2 0:2
Пелистер 0:0 3:1 2:1 4:2 1:0 2:2 1:1 3:2 0:2 1:1 0:5 3:3 1:2
Победа 2:0 3:0 4:1 2:1 4:1 5:0 2:1 5:0 2:0 6:0 2:0 2:1 1:0
Работнички Кометал 2:0 0:0 2:4 2:2 3:2 3:1 1:0 2:1 0:2 3:2 0:1 1:1 0:1
Саса 2:0 1:0 1:3 0:0 1:0 3:0 1:1 2:0 1:1 3:1 0:1 1:3 0:0
Силекс 7:1 1:1 1:0 5:3 4:0 4:0 1:0 0:0 3:2 6:0 2:0 3:1 4:4
Скопје 2:0 2:0 1:3 1:3 1:1 0:1 1:0 1:2 2:0 1:3 0:1 1:0 1:2
Слога Југомагнат 3:0 2:0 1:2 1:0 6:1 1:1 1:0 1:0 1:0 0:1 2:0 2:1 1:0
Тиквеш 2:1 3:1 2:0 1:1 2:0 0:0 0:1 3:0 2:0 0:4 4:0 0:0 1:2
Вардар 7:2 4:0 2:2 2:2 2:1 2:1 1:2 6:1 5:1 2:1 3:2 0:1 6:0

Најдобар стрелец[уреди | уреди извор]

Играч Екипа Голови
Бразил Рожеиро Оливеира
Победа
22

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]