Прва фудбалска лига на Македонија 2020/2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска фудбалска лига
Сезона2020/21
Одиграни натпревари162
Постигнати голови382 (2.36 по натпревар)
Најдобар стрелецБесарт Ибраими
(19 голови)
Најголема победа домаСилекс 6-0 Вардар
Најголема победа на гостиБеласица 0-6 Силекс
Натпревар со најмногу головиШкупи 1927 4-3 Ренова
Вардар 1-6 Шкендија
Најголема низа на победиШкендија
(5 натпревари)
Најголема низа без поразШкендија
(17 натпревари)
Најголема низа без победаБеласица
Пелистер
(10 натпревари)
Најголема низа на поразиБеласица
(7 натпревари)
2019/20

Првата фудбалска лига на Македонија 2020/2021 - 29. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Распоредот на натпреварите бил најавен на 27 јули 2020.[1][2] Сезоната започнала на 8 август 2020, а ќе заврши во мај 2021. Секоја екипа ќе игра против друга екипа трипати на основа дома-гости со вкупно 33 натпревари.[3]

Вардар се бранители на титулата.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2020/21

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2019/20[4][5]

 • Беласица (Прво место на прекинатата Источна табела)
 • Пелистер (Прво место на прекинатата Западна табела)

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2019/20

 • Ниедна
По крајот на сезоната 2021/21

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2020/21

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2020/21

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Академија Пандев Струмица Спортски центар Пандев1 400
Беласица Струмица Стадион Благој Истатов 9,200
Борец 1919 Велес Стадион Зоран Паунов 2,300
Вардар Скопје Арена Филип II2 33,460
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 6,100
Работнички Скопје Арена Филип II3 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово4 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Струга Трим - Лум Струга Стадион Градска Плажа 500
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15,000
Шкупи 1927 Скопје Стадион Чаир5 6,000

1 Академија Пандев одиграл четири натпревари (2., 4., 7. и 9. коло) на Стадионот Благој Истатов како домашна екипа.[6][7][8][9] Од 7 ноември (11. коло) па натаму, Академија Пандев заиграл на својот терен во Спортскиот центар Пандев.[10][11][12]

2 Вардар одиграл еден натпревар (7. коло) на Тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Ново Лисиче како домашна екипа.[8]

3 Работнички одиграл два натпревари (6. и 8. коло) на Стадионот Борис Трајковски како домашна екипа.[13][14]

4 Ренова одиграла еден натпревар (9. коло) на Градскиот стадион Гостивар како домашна екипа.[9]

5 Шкупи 1927 одиграл еден натпревар (14. коло) на Стадионот Борис Трајковски,[15] и седум натпревари (16., 18., 20., 22., 23., 25. и 27. коло) на Тренинг центарот Петар Милошевски како домашна екипа.[16][17][18][19][20][21][22]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Шкендија 27 18 8 1 53 16 +37 62 Пласман во Лига на шампиони - прва квалификациска рунда
2 Шкупи 1927 27 14 7 6 37 23 +14 49 Пласман во Конференциска лига на Европа - прва квалификациска рунда
3 Македонија Ѓорче Петров 1932 27 14 5 8 41 34 +7 47
4 Струга Трим - Лум 27 10 11 6 29 22 +7 41
5 Работнички 27 9 13 5 33 27 +6 40
6 Пелистер 27 9 8 10 28 31 −3 35
7 Борец 1919 27 9 6 12 25 28 −3 33
8 Академија Пандев 27 9 4 14 20 28 −8 31
9 Силекс 27 8 5 14 40 35 +5 29 Пласман во баражот за опстанок
10 Ренова 27 6 10 11 29 39 −10 28
11 Вардар 27 6 10 11 30 49 −19 28 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Беласица 27 4 5 18 21 54 −33 17
Updated to match(es) played on 14 април 2021. Извор: Macedonianfootball.com Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Шкендија 5 3 3 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Шкупи 1927 5 2 2 2 3 2 2 2 2 2 2 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Македонија Ѓорче Петров 1932 2 8 9 4 7 5 3 3 3 3 3 2 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Струга Трим - Лум 7 10 8 9 6 8 5 7 6 5 5 4 4 6 6 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Работнички 9 6 6 5 4 6 7 6 7 7 7 8 8 8 8 7 8 7 5 5 5 5 5 5 5 5 5
Пелистер 3 4 5 7 9 7 9 9 8 8 9 9 9 10 10 11 10 10 9 9 8 7 7 7 7 7 6
Борец 1919 3 5 7 7 4 3 4 4 4 4 4 5 5 4 4 6 5 6 7 7 6 6 6 6 6 6 7
Академија Пандев 10 11 11 11 11 11 10 10 11 11 11 10 11 11 11 10 11 11 11 11 11 11 10 8 8 8 8
Силекс 1 1 1 1 2 4 6 5 5 6 6 7 7 5 5 4 6 8 8 8 9 9 9 10 11 9 9
Ренова 7 9 4 6 10 10 11 11 10 10 10 11 10 9 9 9 9 9 10 10 10 10 11 11 9 10 10
Вардар 10 7 10 10 8 9 8 8 9 9 8 6 6 7 7 8 7 5 6 6 7 8 8 9 10 11 11
Беласица 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12
 • Со коси бројки се места кои ги делеле две или повеќе екипи.

Резултати[уреди | уреди извор]

Коло 1–22[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АКА БЕЛ БОР ВАР МАК ПЕЛ РАБ РЕН СИЛ СТР ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 1-2 2-1 0-1 2-1 3-2 0-1 0-1 1-0 1-0 0-1 0-1
Беласица 0-0 2-2 0-3 1-3 0-2 2-2 1-1 0-6 1-2 0-3 0-2
Борец 1919 2-0 2-1 0-2 2-1 3-0 0-0 1-1 2-0 2-1 0-2 0-1
Вардар 2-0 3-1 0-1 2-2 2-2 0-0 3-3 0-4 1-1 1-5 1-0
Македонија Ѓорче Петров 1932 3-1 2-1 0-0 2-1 2-1 2-1 2-3 1-0 2-0 0-1 0-0
Пелистер 1-0 1-0 1-0 1-1 0-0 0-0 3-1 1-2 1-1 1-3 1-3
Работнички 0-0 2-0 2-1 1-1 1-3 1-0 3-1 1-1 1-1 0-0 2-2
Ренова 2-0 2-4 1-0 3-0 1-3 0-0 0-1 0-0 0-0 1-3 0-0
Силекс 1-2 0-1 1-2 1-0 0-3 2-2 4-3 3-1 0-0 1-2 0-1
Струга Трим - Лум 1-1 2-0 1-0 2-2 1-1 0-1 2-1 1-0 2-0 1-1 2-0
Шкендија 2-1 2-0 1-1 2-1 5-0 0-1 1-1 0-0 1-1 2-0 1-1
Шкупи 1927 0-0 3-1 3-0 1-1 3-1 0-2 2-2 4-3 1-0 1-2 2-2

Извор:MacedonianFootball.com

Коло 23–33[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АКА БЕЛ БОР ВАР МАК ПЕЛ РАБ РЕН СИЛ СТР ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 1-0 0-1
Беласица 1-1
Борец 1919 1-0 0-2 0-0 0-1
Вардар 1-1 1-6
Македонија Ѓорче Петров 1932 1-2 2-1 0-3
Пелистер 2-0 3-2
Работнички 0-2 2-1 3-1
Ренова 1-2 0-3
Силекс 1-3
Струга Трим - Лум 3-1 1-1 0-0
Шкендија 1-0 1-0 2-1
Шкупи 1927 0-1 2-0 1-2

Извор:MacedonianFootball.com

Број на екипи според регион[уреди | уреди извор]

МЕсто Регион Број Екипи
1 Logo of Skopje Region.svg Скопски Регион 4 Вардар, Македонија Ѓорче Петров 1932, Работнички и Шкупи 1927
2 Logo of Southeastern Region, North Macedonia.svg Југоисточен Регион 2 Академија Пандев, Беласица
Logo of Polog Region.svg Полошки Регион Ренова, Шкендија
4 Logo of Vardar Region.svg Вардарски Регион 1 Велес 1919
Logo of Southwestern Region, North Macedonia.svg Југозападен Регион Струга Трим - Лум
Logo of Pelagonia Region.svg Пелагониски Регион Пелистер
Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен Регион Силекс

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Прво коло МФЛ: Шкендија оди на Чаир, Вардар домаќин на Борец“. ekipa.mk преку web.archive.org. 27 јули 2020. Посетено на 7 август 2020.
 2. „Целосен распоред за ПМФЛ 2020/21: Првото „вечно дерби" во Битола на 3 октомври“. gol.mk преку web.archive.org. 27 јули 2020. Посетено на 7 август 2020.
 3. „Пропозиции за натпреварување во Првата фудбалска лига за натпреварувачката 2020/2021 година“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. јули 2020. Посетено на 22 октомври 2020.
 4. „УО на ФФМ: Првата лига ќе заврши со плеј-оф и плеј-аут, следната сезона ПМФЛ со 12 екипи“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Посетено на 7 август 2020.
 5. „ПМФЛ ќе брои 12 екипи, Пелистер и Беласица повратници во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Посетено на 7 август 2020.
 6. „Делегирање 2. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 13 август 2020. Посетено на 11 ноември 2020.
 7. „Делегирање 4. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 август 2020. Посетено на 11 ноември 2020.
 8. 8,0 8,1 „Делегирање 7. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 24 септември 2020. Посетено на 25 септември 2020.
 9. 9,0 9,1 „Делегирање 9. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 15 октомври 2020. Посетено на 17 октомври 2020.
 10. „Делегирање 11. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 5 ноември 2020. Посетено на 11 ноември 2020.
 11. „Грандиозниот спортски центар на Пандев подготвен за првиот меч во ПМФЛ!“. gol.mk преку web.archive.org. 5 ноември 2020. Посетено на 11 ноември 2020.
 12. „Струмичкото дерби за историја: Прв прволигашки меч на спортскиот центар „Пандев". ekipa.mk преку web.archive.org. 7 ноември 2020. Посетено на 11 ноември 2020.
 13. „Делегирање 6. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 17 септември 2020. Посетено на 25 септември 2020.
 14. „Делегирање 8. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 1 октомври 2020. Посетено на 2 октомври 2020.
 15. „Делегирање 14. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 30 ноември 2020. Посетено на 9 декември 2020.
 16. „Делегирање 16. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 7 декември 2020. Посетено на 9 декември 2020.
 17. „Делегирање 18. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 14 декември 2020. Посетено на 20 декември 2020.
 18. „Делегирање 20. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 февруари 2021. Посетено на 2 март 2021.
 19. „Делегирање 22. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 4 март 2021. Посетено на 5 март 2021.
 20. „Делегирање 23. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 11 март 2021. Посетено на 16 март 2021.
 21. „Делегирање 25. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 1 април 2021. Посетено на 4 април 2021.
 22. „Делегирање 27. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 13 април 2021. Посетено на 17 април 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]