Прва фудбалска лига на Македонија 2020/2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва македонска фудбалска лига
Сезона2020/21
ПрвациШкендија
ИспаднатиВардар
Беласица
Силекс
Лига на шампиониШкендија
Конференциска лигаШкупи 1927
Струга Трим - Лум
Силекс
Одиграни натпревари198
Постигнати голови485 (2.45 по натпревар)
Најдобар стрелецБесарт Ибраими
(24 голови)
Најголема победа домаСилекс 6-0 Вардар
Најголема победа на гостиБеласица 0-6 Силекс
Натпревар со најмногу головиРаботнички 3-5 Шкендија
Најголема низа на победиШкендија
(8 натпревари)
Најголема низа без поразШкендија
(17 натпревари)
Најголема низа без победаБеласица
Пелистер
Вардар
(10 натпревари)
Најголема низа на поразиБеласица
(7 натпревари)
2019/20

Првата фудбалска лига на Македонија 2020/2021 - 29. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Распоредот на натпреварите бил најавен на 27 јули 2020.[1][2] Сезоната започнала на 8 август 2020, а завршила на 16 мај 2021. Секоја екипа ќе игра против друга екипа трипати на основа дома-гости со вкупно 33 натпревари.[3]

Вардар биле бранители на титулата. Во оваа сезона првак била Шкендија.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2020/21

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2019/20[4][5]

 • Беласица (Прво место на прекинатата Источна табела)
 • Пелистер (Прво место на прекинатата Западна табела)

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2019/20

 • Ниедна
По крајот на сезоната 2021/21

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2020/21

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2020/21

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Академија Пандев Струмица Спортски центар Пандев1 400
Беласица Струмица Стадион Благој Истатов 9,200
Борец 1919 Велес Стадион Зоран Паунов 2,300
Вардар Скопје Арена Филип II2 33,460
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 6,100
Работнички Скопје Арена Филип II3 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово4 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Струга Трим - Лум Струга Стадион Градска Плажа 500
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15,000
Шкупи 1927 Скопје Стадион Чаир5 6,000

1 Академија Пандев одиграл четири натпревари (2., 4., 7. и 9. коло) на Стадионот Благој Истатов како домашна екипа.[6][7][8][9] Од 7 ноември (11. коло) па натаму, Академија Пандев заиграл на својот терен во Спортскиот центар Пандев.[10][11][12]

2 Вардар одиграл еден натпревар (7. коло) на Тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Ново Лисиче како домашна екипа.[8]

3 Работнички одиграл два натпревари (6. и 8. коло) на Стадионот Борис Трајковски како домашна екипа.[13][14]

4 Ренова одиграла два натпревари (9. и 33. коло) на Градскиот стадион Гостивар како домашна екипа.[9][15]

5 Шкупи 1927 одиграл еден натпревар (14. коло) на Стадионот Борис Трајковски,[16] и десет натпревари (16., 18., 20., 22., 23., 25., 27, 29., 31. и 32. коло) на Тренинг центарот Петар Милошевски како домашна екипа.[17][18][19][20][21][22][23][24][25][26]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Шкендија (C) 33 22 9 2 69 26 +43 75 Пласман во Лига на шампиони - прва квалификациска рунда
2 Шкупи 1927 33 16 11 6 41 24 +17 59 Пласман во Конференциска лига на Европа - прва квалификациска рунда
3 Струга Трим - Лум 33 15 12 6 39 24 +15 57
4 Македонија Ѓорче Петров 1932 33 16 7 10 53 43 +10 55
5 Работнички 33 11 15 7 45 39 +6 48
6 Пелистер 33 12 9 12 34 38 −4 45
7 Академија Пандев 33 12 5 16 32 36 −4 41
8 Борец 1919 33 11 7 15 32 36 −4 40
9 Силекс[б 1] (R) 33 10 6 17 49 45 +4 36 Пласман во баражот за опстанок и
пласман во Конференциска лига на Европа - прва квалификациска рунда
10 Ренова (O) 33 8 12 13 36 46 −10 36 Пласман во баражот за опстанок
11 Вардар (R) 33 7 10 16 32 60 −28 31 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Беласица (R) 33 4 5 24 23 68 −45 17
Updated to match(es) played on 16 мај 2021. Извор: Macedonianfootball.com Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (R) Отпаднат.
Notes:

}}

Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Шкендија 5 3 3 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Шкупи 1927 5 2 2 2 3 2 2 2 2 2 2 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Струга Трим - Лум 7 10 8 9 6 8 5 7 6 5 5 4 4 6 6 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 3
Македонија Ѓорче Петров 1932 2 8 9 4 7 5 3 3 3 3 3 2 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 4 4
Работнички 9 6 6 5 4 6 7 6 7 7 7 8 8 8 8 7 8 7 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5
Пелистер 3 4 5 7 9 7 9 9 8 8 9 9 9 10 10 11 10 10 9 9 8 7 7 7 7 7 6 6 6 6 6 6 6
Академија Пандев 10 11 11 11 11 11 10 10 11 11 11 10 11 11 11 10 11 11 11 11 11 11 10 8 8 8 8 7 7 9 10 8 7
Борец 1919 3 5 7 7 4 3 4 4 4 4 4 5 5 4 4 6 5 6 7 7 6 6 6 6 6 6 7 8 8 7 7 7 8
Силекс 1 1 1 1 2 4 6 5 5 6 6 7 7 5 5 4 6 8 8 8 9 9 9 10 11 9 9 10 9 8 8 9 9
Ренова 7 9 4 6 10 10 11 11 10 10 10 11 10 9 9 9 9 9 10 10 10 10 11 11 9 10 10 9 10 10 9 10 10
Вардар 10 7 10 10 8 9 8 8 9 9 8 6 6 7 7 8 7 5 6 6 7 8 8 9 10 11 11 11 11 11 11 11 11
Беласица 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12
 • Со коси бројки се места кои ги делеле две или повеќе екипи.

Резултати[уреди | уреди извор]

Коло 1–22[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АКА БЕЛ БОР ВАР МАК ПЕЛ РАБ РЕН СИЛ СТР ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 1-2 2-1 0-1 2-1 3-2 0-1 0-1 1-0 1-0 0-1 0-1
Беласица 0-0 2-2 0-3 1-3 0-2 2-2 1-1 0-6 1-2 0-3 0-2
Борец 1919 2-0 2-1 0-2 2-1 3-0 0-0 1-1 2-0 2-1 0-2 0-1
Вардар 2-0 3-1 0-1 2-2 2-2 0-0 3-3 0-4 1-1 1-5 1-0
Македонија Ѓорче Петров 1932 3-1 2-1 0-0 2-1 2-1 2-1 2-3 1-0 2-0 0-1 0-0
Пелистер 1-0 1-0 1-0 1-1 0-0 0-0 3-1 1-2 1-1 1-3 1-3
Работнички 0-0 2-0 2-1 1-1 1-3 1-0 3-1 1-1 1-1 0-0 2-2
Ренова 2-0 2-4 1-0 3-0 1-3 0-0 0-1 0-0 0-0 1-3 0-0
Силекс 1-2 0-1 1-2 1-0 0-3 2-2 4-3 3-1 0-0 1-2 0-1
Струга Трим - Лум 1-1 2-0 1-0 2-2 1-1 0-1 2-1 1-0 2-0 1-1 2-0
Шкендија 2-1 2-0 1-1 2-1 5-0 0-1 1-1 0-0 1-1 2-0 1-1
Шкупи 1927 0-0 3-1 3-0 1-1 3-1 0-2 2-2 4-3 1-0 1-2 2-2

Извор:MacedonianFootball.com

Коло 23–33[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АКА БЕЛ БОР ВАР МАК ПЕЛ РАБ РЕН СИЛ СТР ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 3-1 3-0 1-1 1-0 0-1
Беласица 0-2 0-2 1-1 1-3 0-3
Борец 1919 1-0 2-0 0-0 2-0 0-1 0-1
Вардар 1-0 0-2 1-3 1-1 1-6
Македонија Ѓорче Петров 1932 1-2 2-1 3-0 0-3 2-3 3-4
Пелистер 3-1 2-0 2-0 1-0 3-2
Работнички 0-2 2-1 2-2 3-1 3-1 3-5
Ренова 3-1 1-2 1-1 2-1 0-3
Силекс 3-2 1-1 6-0 0-1 1-3
Струга Трим - Лум 3-1 1-0 1-1 3-0 0-0 0-0
Шкендија 1-0 3-1 1-0 2-1 0-2 1-1
Шкупи 1927 0-1 2-0 0-0 0-0 2-0 1-2

Извор:MacedonianFootball.com

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

25 мај 2021
16:00 СЕЛВ
Ренова 2–2
(3–2 пен.)
Охрид Лихнидос Тренинг центар Петар Милошевски, Скопје
Гледачи: 0
Судија: Марјан Ецкоски (Охрид)
Шефити гол 19' гол 89' Извештај Трпески гол 5'
Митев гол 50'
  Пенали  
 • Мишковски Soccerball shade cross.svg
 • Рамадани Soccerball shade.svg
 • Стојчевски Soccerball shade.svg
 • Шефити Soccerball shade.svg
3–2
 • Soccerball shade.svg Мазари
 • Soccerball shade.svg Ѓорѓиески
 • Soccerball shade cross.svg Трпески
 • Soccerball shade cross.svg Наумовски
 • Soccerball shade cross.svg Вељаноски
25 мај 2021
16:00 СЕЛВ
Тиквеш 1930 Кавадарци 1–0 Силекс Национална арена „Филип II Македонски“, Скопје
Судија: Александар Грујоски (Кичево)
Спахиу гол 54' Извештај

Број на екипи според регион[уреди | уреди извор]

МЕсто Регион Број Екипи
1 Logo of Skopje Region.svg Скопски Регион 4 Вардар, Македонија Ѓорче Петров 1932, Работнички и Шкупи 1927
2 Logo of Southeastern Region, North Macedonia.svg Југоисточен Регион 2 Академија Пандев, Беласица
Logo of Polog Region.svg Полошки Регион Ренова, Шкендија
4 Logo of Vardar Region.svg Вардарски Регион 1 Велес 1919
Logo of Southwestern Region, North Macedonia.svg Југозападен Регион Струга Трим - Лум
Logo of Pelagonia Region.svg Пелагониски Регион Пелистер
Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен Регион Силекс

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Прво коло МФЛ: Шкендија оди на Чаир, Вардар домаќин на Борец“. ekipa.mk преку web.archive.org. 27 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-08-07. Посетено на 7 август 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 2. „Целосен распоред за ПМФЛ 2020/21: Првото „вечно дерби" во Битола на 3 октомври“. gol.mk преку web.archive.org. 27 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-08-07. Посетено на 7 август 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 3. „Пропозиции за натпреварување во Првата фудбалска лига за натпреварувачката 2020/2021 година“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-22. Посетено на 22 октомври 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 4. „УО на ФФМ: Првата лига ќе заврши со плеј-оф и плеј-аут, следната сезона ПМФЛ со 12 екипи“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 7 август 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 5. „ПМФЛ ќе брои 12 екипи, Пелистер и Беласица повратници во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 7 август 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 6. „Делегирање 2. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 13 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на 11 ноември 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 7. „Делегирање 4. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на 11 ноември 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 8. 8,0 8,1 „Делегирање 7. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 24 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 9. 9,0 9,1 „Делегирање 9. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 15 октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-17. Посетено на 17 октомври 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 10. „Делегирање 11. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 5 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на 11 ноември 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 11. „Грандиозниот спортски центар на Пандев подготвен за првиот меч во ПМФЛ!“. gol.mk преку web.archive.org. 5 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на 11 ноември 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 12. „Струмичкото дерби за историја: Прв прволигашки меч на спортскиот центар „Пандев". ekipa.mk преку web.archive.org. 7 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на 11 ноември 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 13. „Делегирање 6. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 17 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 14. „Делегирање 8. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 1 октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-02. Посетено на 2 октомври 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 15. „Делегирање 33. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 мај 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-12. Посетено на 12 мај 2021.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 16. „Делегирање 14. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 30 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-09. Посетено на 9 декември 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 17. „Делегирање 16. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 7 декември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-09. Посетено на 9 декември 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 18. „Делегирање 18. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 14 декември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-19. Посетено на 20 декември 2020.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 19. „Делегирање 20. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 февруари 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-02. Посетено на 2 март 2021.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 20. „Делегирање 22. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 4 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-05. Посетено на 5 март 2021.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 21. „Делегирање 23. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 11 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-16. Посетено на 16 март 2021.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 22. „Делегирање 25. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 1 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-03. Посетено на 4 април 2021.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 23. „Делегирање 27. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 13 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-17. Посетено на 17 април 2021.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 24. „Делегирање 29. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 22 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-27. Посетено на 27 април 2021.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 25. „Делегирање 31. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 29 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-01. Посетено на 1 мај 2021.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 26. Горан Упале (9 мај 2021). „Шкупи не можеше да го совлада Трајчевски, но пак е вицешампион во ПМФЛ!“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2021-05-12. Посетено на 12 мај 2021.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]