Прејди на содржината

Прва фудбалска лига на Македонија 2013/2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва македонска фудбалска лига
Сезона2013–14
ПрвациРаботнички
ИспаднатиЕуромилк Горно Лисиче
Македонија Ѓорче Петров 1932
Напредок
Гостивар
Лига на ШампиониРаботнички
Лига ЕвропаХоризонт Турново
Металург
Шкендија
Одиграни натпревари198
Постигнати голови518 (2.62 по натпревар)
Најдобар стрелецДејан Блажевски (19)
Најголема победа домаВардар 6–0 Напредок
Најголема победа на гостиПелистер 0–4 Ренова
Гостивар 1-5 Металург
Ренова 2-6 Работнички
Натпревар со најмногу головиРаботнички 5–3 Хоризонт Турново
Ренова 2-6 Работнички
Најголема низа на победи7 натпревари
Шкендија
Најголема низа без пораз13 натпревари
Вардар
Најголема низа без победа21 натпревари
Напредок
Најголема низа на порази9 натпревари
Напредок
Гостивар

Првата фудбалска лига на Македонија 2013/2014 - 22. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Вардар биле бранители на титулата откако ја освоиле седмата првенствена титула. Сезоната започнaла на 4 август 2013 и завршила на 18 мај 2014. Првак во оваа сезона бил Работнички и со тоа обезбедил место во втората рунда од квалификациите на Лигата на шампионите. Ова била последната сезона со 12 екипи, бидејќи Фудбалската федерација на Македонија одлучила да се намали лигата на 10 екипи. Затоа, 4 екипи директно отпаднале во Втората лига.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

На почетокот на сезоната 2013/14

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2012/13

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2013/14

На крајот на сезоната 2013/14

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2013/14

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2014/15

Екипи[уреди | уреди извор]

Клуб Град / Село Стадион Капацитет
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип 4.000
Вардар Скопје Арена Филип II 33.460
Гостивар Гостивар Градски стадион Гостивар 1.000
Еуромилк Горно Лисиче Скопје Борис Трајковски1 3.000
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3.000
Металург Скопје Стадион Железарница 3.000
Напредок Кичево Градски стадион Кичево 5.000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 6.100
Работнички Скопје Арена Филип II 33.460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 15.000
Хоризонт Турново Турново Стадион Кукуш 1.500
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15.000

1 Еуромилк Горно Лисиче домашните натпревари ги играл на стадионот Борис Трајковски бидејќи стадионот Горно Лисиче не ги пополнувал условите за Прва Лига.


Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Работнички (C, Q) 33 18 8 7 66 35 +31 62 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Хоризонт Турново (Q) 33 18 6 9 61 33 +28 60 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда[lower-alpha 1]
3 Металург (Q) 33 16 11 6 48 29 +19 59
4 Шкендија (Q) 33 16 9 8 53 32 +21 57
5 Вардар 33 15 11 7 55 32 +23 56
6 Пелистер 33 14 10 9 40 40 0 52
7 Брегалница 2008 33 11 11 11 34 34 0 44
8 Ренова 33 10 14 9 42 46 −4 44
9 Еуромилк Горно Лисиче (R) 33 9 12 12 34 37 −3 39 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
10 Македонија Ѓорче Петров 1932 (R) 33 9 5 19 40 56 −16 32
11 Напредок (R) 33 3 9 21 27 75 −48 18
12 Гостивар (R) 33 3 6 24 19 70 −51 15
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).[1]
(C) Првак; (Q) Обезбеден пласман во наведената фаза; (R) Отпаднат
Notes:


Резултати[уреди | уреди извор]

Секоја екипа одиграла трипати против друга екипа за вкупно 33 натпревари. Првите 22 натпревари се содржале со регуларен дома-гости распоред. Потоа, позициите во Лигата ги одлучиле натпреварите за последните 11 кола.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–22[уреди | уреди извор]

Дома-гости БРЕ ВАР ЕГЛ ГОС МЃП МЕТ НАП ПЕЛ РАБ РЕН ТУР ШКЕ
Брегалница 2008 / 1-1 1-1 2-1 0-0 0-0 2-2 3-0 1-1 0-0 2-0 1-1
Вардар 1-0 / 2-0 4-0 4-1 3-0 3-0 1-1 1-1 1-1 1-1 0-0
Еуромилк Горно Лисиче 0-3 2-2 / 2-2 1-0 0-0 2-0 2-2 1-0 1-2 0-2 2-1
Гостивар 0-1 1-2 0-2 / 0-1 3-1 0-0 1-1 2-0 1-1 0-1 0-0
Македонија Ѓорче Петров 1932 3-0 1-3 0-1 4-0 / 1-1 3-1 0-0 2-3 2-1 2-1 0-0
Металург 1-2 3-0 2-1 4-0 1-0 / 0-0 2-4 0-0 1-0 1-0 2-0
Напредок 0-2 0-1 1-1 3-0 2-1 0-2 / 2-2 1-3 1-1 2-2 0-0
Пелистер 1-0 1-2 1-0 1-0 2-1 2-2 4-0 / 1-0 0-4 0-0 1-0
Работнички 3-0 2-1 2-2 2-0 1-0 1-1 4-3 4-0 / 0-0 5-3 5-0
Ренова 3-1 0-0 0-0 3-0 2-1 1-1 2-0 1-2 1-1 / 4-2 1-3
Хоризонт Турново 3-1 2-0 1-1 5-1 5-1 0-0 4-0 0-2 3-0 4-0 / 3-1
Шкендија 2-0 3-1 0-3 4-0 3-0 0-0 3-2 0-0 2-2 0-0 0-3 /

Коло 23–33[уреди | уреди извор]

Дома-гости БРЕ ВАР ЕГЛ ГОС МЃП МЕТ НАП ПЕЛ РАБ РЕН ТУР ШКЕ
Брегалница 2008 / 0-0 / 3-0 1-2 0-1 / / / / 1-0 /
Вардар / / 1-0 / / / 6-0 0-0 / 5-1 2-1 1-2
Еуромилк Горно Лисиче 0-0 / / 1-1 3-1 / 4-1 / / / / 0-2
Гостивар / 0-2 / / / 1-5 2-3 / / / 1-2 0-3
Македонија Ѓорче Петров 1932 / 2-2 / 2-1 / 1-3 / / / / 1-2 1-3
Металург / 2-1 1-0 / / / 2-0 3-1 / 2-2 1-2 1-2
Напредок 1-3 / / / 1-3 / / 1-3 0-2 0-0 / /
Пелистер 1-1 / 1-0 2-0 2-1 1-3 / / 1-2 / / /
Работнички 4-0 3-1 2-0 3-0 2-0 1-2 / / / / / /
Ренова 1-0 / 1-1 0-1 4-2 / / 2-1 2-6 / / /
Хоризонт Турново / / 2-0 / / / 4-0 1-0 1-0 1-1 / 0-2
Шкендија 0-2 / / / / / 4-0 4-0 3-1 5-0 / /

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Извор : soccerway

Гол Пенали Играч Клуб
19 7 Македонија Дејан Блажевски Турново Турново
17 0 Македонија Борче Маневски Работнички Работнички
15 1 Македонија Музафер Ејупи Турново Турново
14 5 Македонија Крсте Велковски Работнички Работнички
13 1 Бразил Стенио Жуниор Пелистер Пелистер
11 4 Македонија Ермедин Адем Македонија Ѓорче Петров Македонија Ѓ.П.
10 1 Македонија Владимир Мојсовски Напредок Напредок
10 1 Бугарија Димитар Воденичаров Пелистер Пелистер
10 2 Хрватска Бојан Вручина Шкендија Шкендија
  • Играчите чии имиња се напишани со коси букви, играле само во првиот дел од првенството

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „First League 2013/2014 - Season rules“. Scoresway. Посетено на 20 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]