Прејди на содржината

Борче Маневски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонија Борче Маневски
Лични податоци
Роден на 5 јули 1985(1985-07-05)(38 г.)
Роден во Битола, Македонија
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Чаинат Чаинат
Број 29
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2004 Пелистер Пелистер
2004-2005 Победа Победа 37 (11)
2006–2007 Горњик Лечна Горњик Лечна 25 (0)
2007 Победа Победа 11 (2)
2008 Милано Куманово Милано Куманово 20 (7)
2009-2010 Банат Зрењанин Банат Зрењанин 17 (1)
2010-2012 Работнички Работнички 56 (36)
2012-2013 Вардар Вардар 26 (7)
2013-2014 Работнички Работнички 28 (17)
2014- Чаинат Чаинат 9 (1)
Репрезентација
2002 Македонија Македонија 17 3 (0)
2003 Македонија Македонија 19 2 (0)
2005 Македонија Македонија 21 9 (0)
2010- Македонија Македонија 3 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Борче Маневски (роден на 5 јули 1985 година) — македонски фудбалер, напаѓач на тајландскиот Чаинат Хорнбил.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2013-14 како играч на ФК Работнички, ги освоил Првата македонска фудбалска лига и Купот на Македонија. Исто така бил втор стрелец во првенството со 17 постигнати голови, два помалку од Дејан Блажевски.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Тој е поранешен репрезентативец на Македонија во репрезентациите под под 17, под 19 и под 21 година.

За сениорската репрезентација на Македонија дебитирал на 22 декември 2010, во поразот со 1-0 од Кина во пријателски натпревар.

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија Работнички[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]