Прејди на содржината

Фудбалски куп на Македонија 2013-2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2013–2014
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 21 август 2013
до 7 мај 2014
Екипи32
Финални резултати
Шампион Работнички Работнички
(3. титула)
Второ место Металург Скопје Металург Скопје


Фудбалски куп на Македонија 2013-2014 - 22. издание на македонскиот куп во фудбал.

Во ова издание Работнички ја освоил титулата.

Календар на натпреварување

[уреди | уреди извор]
Рунда Датум Број на натпревари Клубови
Прва рунда 21 и 22 август 2013 16 32 → 16
Осминафинале 18 и 25 септември 2013 16 16 → 8
Четвртфинале 13 октомври и 20 ноември 2013 8 8 → 4
Полуфинале 19 март и 16 април 2014 4 4 → 2
Финале 7 мај 2014 1 2 → 1

Прва рунда

[уреди | уреди извор]

Натпреварите биле одиграни на 21 и 22 август 2013.

Клуб Резултат Клуб
Зајази 2-4 Вардар
Локомотива 1–5 Напредок
Баби w/o Гостивар
Караорман 0–5 Пелистер
Беласица 0–4 Хоризонт Турново
Работник Џумајлија 0–7 Шкендија
Сатеска w/o Брегалница 2008
Карбинци 1-9 Работнички
11 Октомври 0–4 Ренова
Могила 2–3 Силекс
Новаци 2005 2–1 Горно Лисиче
Шкупи w/o Тетекс
Корзо 0–1 Металург
Миравци 3–0 Руфеја
Борец 1–2 Дрита
Љуботен 0–3 Македонија Ѓорче Петров 1932

Осминафинале

[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 18 септември 2013, а вторите се одиграле на 25 септември 2013.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Металург 2–2 Вардар 1–0 1–2
Хоризонт Турново 1–1(0-3 пен.) Брегалница 2008 1–0 0–1
Тетекс 4–4(5-4 пен.) Ренова 2–2 2–2
Пелистер 2–2(3-2 пен.) Миравци 2–0 0–2
Работнички 6–1 Новаци 2005 4–0 2–1
Силекс 1–1(7-8 пен.) Дрита 1–0 0–1
Гостивар 2–4 Напредок 0–3 2–1
Шкендија 4–0 Македонија Ѓорче Петров 1932 2–0 2–0

Четвртфинале

[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 12 и 13 октомври 2013, а вторите се одиграле на 20 ноември 2012.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Тетекс 2–1 Напредок 0–0 2–1
Брегалница 2008 3–2 Шкендија 2–1 1–1
Дрита 1–10 Металург 0–3 1–7
Пелистер 1–2 Работнички 1–0 0–2

Полуфинале

[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 19 март, а вторите натпревари се одиграле на 16 април 2014.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Работнички 2–2 (5-4 пен.) Брегалница 2008 2:0 0:2
Тетекс 0–1 Металург 0:0 0:1

Први Натпревари

[уреди | уреди извор]
19 март 2014
14:00
Работнички 2 − 0 Брегалница 2008 Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 200
Судија: Горан Спиркоски (Прилеп)
Петровиќ гол 1'
Сулејманов гол 72'
Report

19 март 2014
14:00
Тетекс 0 − 0 Металург Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Гледачи: 200
Судија: Марјан Маркоски (Охрид)
Report

Втори натпревари

[уреди | уреди извор]
16 април 2014
16:00
Брегалница 2008 2 – 0
(4–5 пен.)
Работнички Градски стадион, Штип
Гледачи: 1000
Судија: Горан Спиркоски (Прилеп)
Аксентиев гол 27'
Митров гол 83'
  Пенали  
Здравков
Маркоски
Блажески
Митров
Аксентиев
Ступиќ
Шишков
С. Велковски
4–5 Милушев
Илиевски
Илиоски
Маневски
Тодоровски
Д. Велковски
Сулејманов
Петровиќ

16 април 2014
16:00
Металург 1 − 0 Тетекс Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 250
Судија: Стевче Шулески (Охрид)
Симоновски гол 80'
7 мај 2014
20:00
Работнички 2-0 Металург Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 500
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Маневски гол 45+3' (pen.)
Петров гол 90+2'

Екипа победник

[уреди | уреди извор]
Работнички
3. титула

Поврзано

[уреди | уреди извор]