Дарко Велковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дарко Велковски
Darko Velkovski.jpg
Лични податоци
Полно име Дарко Велковски
Роден на 21 јуни 1995 (1995-06-21) (27 г.)
Роден во Скопје, Македонија
Држава Македонија Македонија
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Риека Риека
Број 33
Младинска кариера
Работнички Работнички
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011-2015 Работнички Работнички 109 (11)
2015-2018 Вардар Вардар 52 (1)
2018- Риека Риека 1 (0)
Репрезентација
2013–2017 Македонија Македонија 21 22 (2)
2014– Македонија Македонија 11 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 10 ноември 2014.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16 ноември 2014

Дарко Велковски (роден на 21 јуни 1995 во Скопје) — македонски фудбалер, играч од одбраната на Риека и на македонската репрезентација до 21 година.[1]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Велковски е производ на младинската школа на Работнички. За првиот тим дебитирал во турнирот Лига Европа на 21 јули 2011, во победата со 3-0 на домашен терен над претставникот од Сан Марино, Јувенес/Догана; со само 16 години и еден месец, Велковски бил стартер и го одиграл целиот натпревар. Точно 10 дена подоцна, Дарко дебитирал во Првата македонска фудбалска лига во победата на домашен терен над Брегалница со 2-1.

На 18 јуни 2015, Велковски потпишал три-годишен договор со Вардар за сума од преку 100.000 евра, што претставува рекорд во македонскиот фудбал.[2]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

На 18 јуни 2014 го имал своето деби во сениорската репрезентација на Македонија во поразот со 2-0 во пријателски натпревар против Кина.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тој е брат на Крсте Велкоски, кој е исто така фудбалер.

Титули[уреди | уреди извор]

Македонија Работнички[уреди | уреди извор]

Македонија Вардар[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Darko Velkovski Profile“. soccerway.com.
  2. „Мега трансфер: Велковски три години во Фк Вардар!“. http://vardarfans.mk. Надворешна врска во |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]