Марко Симоновски (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонија Марко Симоновски
Лични податоци
Роден на 2 јануари 1992 (1992-01-02) (30 г.)
Роден во Скопје, Македонија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Амкар Перм Амкар Перм
Број 11
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2014 Металург Скопје Металург Скопје 76 (16)
2012Напредок Напредок 17 (5)
2014– Амкар Перм Амкар Перм 4 (0)
Репрезентација
2010 Македонија Македонија 19 3 (1)
2012-2014 Македонија Македонија 21 9 (1)
2012- Македонија Македонија 3 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Марко Симоновски (роден на 2 јануари 1992 година) — македонски фудбалер, напаѓач на Амкар Перм.