ФК Шкендија Тетово

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ФК Шкендија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


ФК Шкендија
FK Shkendija 79.gif
Целосно имеФудбалски Клуб Шкендија
ПрекариKuq e Zi (Црвено-црните)
Основан27 август 1979; пред 42 години (1979-08-27)
СтадионГрадски стадион Тетово
(Капацитет: 15,000)
СопственикEcolog International
ПретседателВисар Беџети
МенаџерЕрнест Ѓока
ЛигаПрва македонска лига
2019/20
(недовршена)
3. од 10 места
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

ФК Шкендија (албански: KF Shkëndija, во превод: Искрафудбалски клуб од Тетово, Македонија, создаден на 27 август 1979 година.[1] Моментално игра во Првата македонска фудбалска лига. Своите натпревари ги игра на Градскиот стадион во Тетово. Клубот е освојувач на Првата лига во сезоните 2010/11, 2017/2018 и 2018/2019, и на Купот на Македонија во 2015/16 и 2017/18.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „На тетовци не им е до славење: Шкендија вчера наполни 40 години…“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 28 август 2019. Посетено на 14 септември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]