Прејди на содржината

Фудбалска репрезентација на Македонија под 21 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалска репрезентација на Македонија
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Црвени лавови
СојузФудбалска Федерација
на Македонија
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторМакедонија Благоја Милевски
ФИФА кодМКД
Домашни бои
Гостински бои

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година е фудбалска репрезентаација на Република Македонија за играчи на возраст до 21 година кој е раководен од страна на Фудбалската федерација на Македонија.

Селектори[уреди | уреди извор]

Состав[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав именуван за Европското првенство 2017.[1]
Настапи и голови до 28 март година по натпреварот против Бугарија.

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Игор Алексовски 24 февруари 1995(1995-02-24)(29 г.) 11 0 Македонија Вардар
12 ГМ Дамјан Шишковски 18 март 1995(1995-03-18)(29 г.) 6 0 Македонија Работнички
13 ГМ Филип Илиќ 26 јануари 1997(1997-01-26)(27 г.) 0 0 Ерменија Гандзасар
5 ОД Ѓоко Зајков 10 февруари 1995(1995-02-10)(29 г.) 21 1 Белгија Шарлероа
14 ОД Дарко Велковски 21 јуни 1995(1995-06-21)(29 г.) 20 2 Македонија Вардар
19 ОД Бесир Демири 1 август 1994(1994-08-01)(29 г.) 14 1 Македонија Вардар
4 ОД Висар Муслиу 13 ноември 1994(1994-11-13)(29 г.) 11 0 Македонија Вардар
21 ОД Мевлан Мурати 5 март 1994(1994-03-05)(30 г.) 10 0 Македонија Шкендија
15 ОД Егзон Бејтулаи 7 јануари 1994(1994-01-07)(30 г.) 6 0 Македонија Шкендија
6 ОД Алекса Амановиќ 24 октомври 1996(1996-10-24)(27 г.) 3 0 Србија Јавор
3 ОД Јован Попзлатанов 6 јули 1996(1996-07-06)(28 г.) 3 0 Македонија Пелистер
10 СР Давид Бабунски 1 март 1994(1994-03-01)(30 г.) 24 5 Јапонија Јокохама Ф. Маринос (К)
8 СР Бобан Николов 28 јули 1994(1994-07-28)(29 г.) 21 2 Македонија Вардар
11 СР Даниел Аврамовски 20 февруари 1995(1995-02-20)(29 г.) 14 0 Словенија Олимпија
17 СР Кире Маркоски 20 мај 1995(1995-05-20)(29 г.) 13 5 Македонија Работнички
7 СР Енис Барди 2 јули 1995(1995-07-02)(29 г.) 11 2 Унгарија Ујпешт
20 СР Тихомир Костадинов 4 март 1996(1996-03-04)(28 г.) 10 0 Словачка ВиОн
2 СР Елиф Елмас 27 септември 1999(1999-09-27)(24 г.) 3 1 Македонија Работнички
22 СР Никола Ѓорѓев 22 август 1997(1997-08-22)(26 г.) 2 0 Швајцарија Грасхопер
9 НП Марјан Радески 10 февруари 1995(1995-02-10)(29 г.) 18 4 Македонија Шкендија
18 НП Виктор Ангелов 27 март 1994(1994-03-27)(30 г.) 13 3 Унгарија Ујпешт
23 НП Филип Пивковски 31 јануари 1994(1994-01-31)(30 г.) 10 1 Шведска Ландскруна
16 НП Петар Петковски 3 јануари 1997(1997-01-03)(27 г.) 5 1 Македонија Вардар

Останати играчи[уреди | уреди извор]

Играчи кои биле именувани во составот во последните 12 месеци.

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Сенад Мујовиќ 26 мај 1997(1997-05-26)(27 г.) 1 0 Швајцарија Баден
22 ГМ Беким Реџепи 27 октомври 1996(1996-10-27)(27 г.) 0 0 Македонија Тетекс
4 ОД Константин Чешмеџиев 29 јануари 1996(1996-01-29)(28 г.) 2 1 Македонија Македонија Ѓ.П.
21 ОД Дин Аломеровиќ 29 јуни 1997(1997-06-29)(27 г.) 2 0 Македонија Македонија Ѓ.П.
3 ОД Алекс Симовски 22 февруари 1996(1996-02-22)(28 г.) 2 0 Шведска Аркрополис
23 ОД Давид Атанаскоски 21 октомври 1996(1996-10-21)(27 г.) 1 0 Македонија Академија Пандев
13 ОД Филип Стојановски 1 декември 1996(1996-12-01)(27 г.) 1 0 Албанија Аполонија
5 ОД Стефан Костов 31 октомври 1996(1996-10-31)(27 г.) 0 0 Македонија Брегалница
16 ОД Бесарт Кривањева 28 февруари 1996(1996-02-28)(28 г.) 0 0 Македонија Шкупи
3 СР Никола Кулески 7 мај 1996(1996-05-07)(28 г.) 3 0 Австралија Сиднеј младинци
18 СР Давор Здравковски 20 март 1998(1998-03-20)(26 г.) 2 0 Македонија Македонија Ѓ.П.
11 СР Бенјамин Демир 16 мај 1996(1996-05-16)(28 г.) 2 0 Македонија Работнички
8 СР Енур Тотре 20 октомври 1996(1996-10-20)(27 г.) 2 0 Македонија Шкендија
15 СР Стефан Јевтовски 2 септември 1997(1997-09-02)(26 г.) 1 0 Бугарија Локомотив Пловдив
16 СР Кристијан Филиповски 2 октомври 1996(1996-10-02)(27 г.) 1 0 Македонија Силекс
19 НП Доријан Бабунски 29 август 1996(1996-08-29)(27 г.) 7 0 Словенија Радомље
7 НП Емил Абаз 17 јануари 1998(1998-01-17)(26 г.) 1 0 Србија Спартак Суботица
17 НП Ремзифаик Селмани 5 мај 1997(1997-05-05)(27 г.) 1 0 Македонија Ренова

Неодамнешни и следни натпревари[уреди | уреди извор]

Генерација 1994+[уреди | уреди извор]

Датум Место Противник Резултат Стрелци за Македонија Извештај
Квалификации за УЕФА Европско првенство за играчи под 21 година - 2017
11 јуни 2015 Водафонвелурин, Рејкјавик, Исланд  [[Фудбалска репрезентација на 21 под ISL година |]] 0–3 UEFA.com
5 септември 2015 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под UKR година |]] 1–0 Радески гол 90+3' UEFA.com
13 октомври 2015 Мурнвју Парк, Лурган, Северна Ирска  [[Фудбалска репрезентација на 21 под NIR година |]] 2–1 Бабунски гол 46', Маркоски гол 85' UEFA.com
15 ноември 2015 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под FRA година |]] 2–2 Ангелов гол 19', Радески гол 40' UEFA.com
24 март 2016 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под ISL година |]] 0–0 UEFA.com
28 март 2016 ММАрена, Ле Ман, Франција  [[Фудбалска репрезентација на 21 под FRA година |]] 1–1 Ангелов гол 15' UEFA.com
27 мај 2016 Стадион Лобановски, Киев, Украина  [[Фудбалска репрезентација на 21 под UKR година |]] 2–0 Радески гол 18', Демири гол 56' UEFA.com
2 септември 2016 Стадион Тајнкасл, Единбург, Шкотска  [[Фудбалска репрезентација на 21 под SCO година |]] 1–0 Маркоски гол 18' UEFA.com
6 септември 2016 Арена Филип II, Скопје, Македонија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под NIR година |]] 2–0 Доерти гол 37' (а.г.), Маркоски гол 85' UEFA.com
11 октомври 2016 Арена Филип II, Скопје, Македонија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под SCO година |]] 2–0 Маркоски гол 18', Барди гол 22' UEFA.com
УЕФА Европско првенство за играчи под 21 година - 2017
17 јуни 2017 Стадион ГОСиР, Гдиња, Полска  [[Фудбалска репрезентација на 21 под ESP година |]]
20 јуни 2017 Стадион Здзислав Кшишковјак, Бидгошч, Полска  [[Фудбалска репрезентација на 21 под SRB година |]]
23 јуни 2017 Стадион ГОСиР, Гдиња, Полска  [[Фудбалска репрезентација на 21 под POR година |]]
Пријателски натпревари
13 октомври 2014 Арена Филип II, Скопје, Македонија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под ROM година |]] 2–1 Бабунски гол 30', Барди гол 62' FFM.mk
16 ноември 2014 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под MNE година |]] 1–0 Зајков гол 38' FFM.mk
30 март 2015 Арена Петрол, Цеље, Словенија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под SVN година |]] 1–1 Пивковски гол 42' FFM.mk
5 септември 2015 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија Австралија Австралија под 23 г. 3–1 Имери гол 3', Ангелов гол 41', Петковски гол 63' FFM.mk
28 март 2017 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под BUL година |]] 1–0 Радески гол 44' FFM.mk

Генерација 1996+[уреди | уреди извор]

Датум Место Противник Резултат Стрелци за Македонија Извештај
Квалификации за УЕФА Европско првенство за играчи под 21 година - 2019
5 септември 2017 Ереван, Ерменија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под ARM година |]]
6 октомври 2017 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под SRB година |]]
10 октомври 2017 Стадион Викторија, Гибралтар Гибралтар Гибралтар
14 ноември 2017 Скопје, Македонија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под AUT година |]]
23 март 2018 Скопје, Македонија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под RUS година |]]
27 март 2018 Австрија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под AUT година |]]
7 септември 2018 Србија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под SRB година |]]
11 септември 2018 Скопје, Македонија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под ARM година |]]
12 октомври 2018 Русија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под RUS година |]]
16 октомври 2018 Скопје, Македонија Гибралтар Гибралтар
Пријателски натпревари
1 јуни 2016 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под BLR година |]] 1–1 Маркоски гол 50' FFM.mk
24 март 2017 ТЦ Петар Милошевски, Скопје, Македонија  [[Фудбалска репрезентација на 21 под MNE година |]] 2–0 Елмас гол 31', Чешмеџиев гол 74' (пен..) FFM.mk

Квалификации за ЕП 2017[уреди | уреди извор]

Фудбалската репрезентација успеала да се пласира на Европското првенство закажано за 2017 со победата над Шкотската репрезентација на 11 октомври 2016.[2]

Погледни[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. FFM official website
  2. „Македонија има нови херои, храбрите момчиња се пласираа на Европско првенство!“. Архивирано од изворникот на 2016-10-14. Посетено на 2016-10-12.