Суперкуп на Македонија во фудбал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонскиот Супер Куп е годишно натпреварување во фудбал. Клубови кои учествуваат се победниците од Првата македонска фудбалска лига и Купот на Македонија .

Ова натпреварување се игра од 2011 (во 2012 натпреварувањето не било одржано).[1] Исто така, и изданието 2016 не одржано помеѓу Вардар и Шкендија бидејќи Шкендија учествувала во квалификациите за Лига Европа.[2][3][4]

Натпревари[уреди | уреди извор]

2011[уреди | уреди извор]

24 јули 2011
18:30
Шкендија 79 2 – 1 Металург Арена Филип II, Скопје
Гледачи: 2000
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Мустафи гол 6' (пен..)
Сали гол 84'
Извештај Стевановиќ гол 87'

2013[уреди | уреди извор]

28 јули 2013
20:00
Вардар 1 – 0 Тетекс Арена Филип II, Скопје
Гледачи: 100
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Петров гол 54'

2015[уреди | уреди извор]

23 септември 2015[5]
20:00
Вардар 1 – 1 (прод.)
(4–3 пен.)
Работнички Арена Филип II, Скопје[6]
Гледачи: 1,500
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Ивановски гол 11' Извештај Илијоски гол 47'
  Пенали  
Хамбарџумјан Soccerball shade.svg
Стојков Soccerball shade.svg
Ивановски Soccerball shade cross.svg
Глигоров Soccerball shade.svg
Фелипе Soccerball shade.svg
4–3 Цикарски Soccerball shade.svg
Вујчиќ Soccerball shade.svg
Илиевски Soccerball shade.svg
Алтипармаковски Soccerball shade cross.svg
Ристевски Soccerball shade cross.svg

Победници[уреди | уреди извор]

Клуб Победник Издание Второпласиран Издание
Вардар
2
2013, 2015
0
Шкендија
1
2011
0
Металург
0
1
2011
Работнички
0
1
2015
Тетекс
0
1
2013

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Emil Gasevski (24 јули 2011). „Skendija lift Macedonian Super Cup“. uefa.com. конс. 25 јули 2011. 
  2. „Вардар и Шкендија нема да играат Супер куп“. sitel.com.mk. 25 јули 2016. конс. 28 август 2016. 
  3. „Вардар и Шкендија нема да играат Супер куп“. dnevnik.mk. 25 јули 2016. конс. 28 август 2016. 
  4. „Нема термини и ФФМ одлучи да не се игра Суперкупот меѓу Вардар и Шкендија“. gol.mk. 25 јули 2016. конс. 28 август 2016. 
  5. Super Cup to be played on September 23“, 2 септември 2015.
  6. Super Cup to take place on August 19“, 22 јули 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]