Суперкуп на Македонија во фудбал 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суперкуп на Македонија 2015
Вардар победил 4–3 на пенали
Датум23 септември 2015
СтадионАрена Филип II, Скопје
СудијаАлександар Ставрев
Гледачи1,500
2013

Суперкупот на Македонија 2015 беше трето издание на Македонскиот фудбалски Суперкуп, годишен натпревар одигран помеѓу победниците на Првата македонска фудбалска лига и Купот на Македонија.

Натпреварот се одиграл меѓу Работнички, кој во финалето на Македонскиот куп 2015 го победил Тетекс, и Вардар, кој ја освоил титулата во Првата македонска лига 2014-15. Натпреварот се одиграл на Арената Филип II во Скопје на 23 септември 2015 година. Вардар ја освоил својата втора Суперкуп титула победувајќи со 4–3 на пенали откако натпреварот завршил со резултат 1–1 во регуларниот дел и по продолженијата.

Детали од натпреварот[уреди | уреди извор]

23 септември 2015
20:00
Вардар Вардар 1 – 1 (прод.)
(4–3 пен.)
Работнички Работнички Арена Филип II, Скопје[1]
Гледачи: 1,500
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Ивановски гол 11' Извештај Илијоски гол 47'
  Пенали  
Хамбарџумјан Soccerball shade.svg
Стојков Soccerball shade.svg
Ивановски Soccerball shade cross.svg
Глигоров Soccerball shade.svg
Фелипе Soccerball shade.svg
4–3 Цикарски Soccerball shade.svg
Вујчиќ Soccerball shade.svg
Илиевски Soccerball shade.svg
Алтипармаковски Soccerball shade cross.svg
Ристевски Soccerball shade cross.svg
Вардар
Работнички
Вардар:
GK 90 Македонија Филип Гачевски
DF 19 Ерменија Ховханес Хамбарџумјан добил жолт картон
DF 4 Црна Гора Немања Мијушковиќ добил жолт картон
DF 14 Македонија Дарко Велковски заменет 90'
DF 3 Македонија Горан Попов
MF 16 Македонија Никола Глигоров (к)
MF 20 Македонија Бобан Николов
MF 15 Македонија Петар Петковски заменет 56'
MF 70 Бразил Хуан Фелипе
FW 22 Македонија Филип Ивановски
FW 17 Македонија Дејан Блажевски заменет 74'
Замени:
FW 17 Македонија Ацо Стојков влегол во игра 56'
MF 7 Македонија Благоја Љамчевски влегол во игра 74'
DF 6 Македонија Бобан Грнчаров влегол во игра 90'
Тренер:
Македонија Гоце Седлоски
Работнички:
GK 77 Македонија Дамјан Шишковски
DF 27 Македонија Милан Илиевски добил жолт картон
DF 2 Македонија Леон Најдовски
DF 14 Македонија Кире Ристевски
DF 6 Колумбија Себастијан Ерера Кардона добил жолт картон заменет 75'
MF 24 Македонија Душко Трајчевски
MF 17 Македонија Милован Петровиќ
MF 26 Македонија Мите Цикарски
MF 15 Македонија Кире Маркоски
FW 23 Македонија Милан Ристовски заменет 59'
FW 19 Македонија Блаже Илијоски (к) добил жолт картон заменет 65'
Замени:
MF 8 Германија Стефан Вујчиќ влегол во игра 59'
FW 22 Македонија Марјан Алтипармаковски влегол во игра 65'
MF 21 Македонија Иван Митров влегол во игра 75'
Тренер:
Македонија Игор Ангеловски

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Super Cup to take place on August 19“. 22 July 2015.