Фудбалот во Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фудбалот е еден од најпопуларните спортови во Република Македонија. Македонија станала член на ФИФА во 1994 година. Националниот фудбалски тим на Македонија има направено неколку забележителни резултати во Квалификациите за Европско првенство по фудбал, како и во Квалификациите за Светско првенство по фудбал.

Првиот натпревар, пријателски, земјатса го одиграла против Словенија на 13 октомври 1993 година, победувајќи гостински терен со 4-1. Најолема победа остварила против Лихтенштајн на 9 ноември, 1996 година победувајќи со 11-1 на гостински терен.

Најголеми успеси на македонската репрезентација се 2-2 против Англија во октомври 2002 година, 2-2 против Холандија во 2004 година. Во 2006 година со Англија на гостински терен повторно одиграла нерешено 0-0. Во ноември 2007 година Македонија ја победила Хрватска на домашен терен со 2-0.