Прејди на содржината

Кире Ристевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кире Ристевски
Ристевски во дресот на Македонија во 2017 година
Лични податоци
Полно име Кире Ристевски
Роден на 22 октомври 1990(1990-10-22)(33 г.)
Роден во Битола, СР Македонија, СФРЈ
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција Средишен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Пјуник
Број 4
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2010 Пелистер 51 (0)
2010–2011 Елбасан 11 (1)
2011–2013 Билис 78 (2)
2014 Славија 27 (2)
2015 Тирана 13 (0)
2015–2016 Работнички 17 (0)
2016–2018 Вашаш 68 (3)
2018–2021 Ујпешт 62 (3)
2021–2022 Лимасол 11 (0)
2022– Пјуник 0 (0)
Репрезентација
2007–2008 Македонија под 17 години 2 (0)
2008–2009 Македонија под 19 години 3 (0)
2010–2012 Македонија под 21 година 22 (0)
2014– Македонија 59 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20 мај 2021
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 2 април 2023

Кире Ристевски (роден на 22 октомври 1990 година) ― македонски професионален фудбалер кој игра како одбранбен играч за ерменскиот прволигаш Пјуник и за репрезентацијата на Македонија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Славија Софија[уреди | уреди извор]

Ристевски потпишал со Славија на 27 декември 2013 година на двегодишен договор.[1]

ФК Тирана[уреди | уреди извор]

На 9 јануари 2015 година, Ристевски се вратил во Албанија потпишувајќи 18-месечен договор со ФК Тирана, со што станал третиот победнички трансфер на клубот.[2] Тој го направил своето деби со клубот на 8 февруари 2015 година за време на првенствениот натпревар против Влазнија Скадар, со што и помогнал на екипата да го добие натпреварот со 1–0.[3] Тој забележал 16 настапи, вклучувајќи 13 во лигата, во вториот дел од сезоната 2014/15, со Тирана која завршила на четвртото место и била елиминирана во полуфиналето на Купот на Албанија 2014/15 против ФК Лачи со 1-0 во двомечот.[4]

Тој ја напуштил екипата по завршувањето на сезоната, откако тврдел дека не бил платен од клубот за време на неговиот шестмесечен престој.[5]

Работнички[уреди | уреди извор]

За време на летниот преоден рок во 2015 година, Ристевски потпишал со Работнички.[6]

Пјуник[уреди | уреди извор]

На 13 септември 2022 година, Пјуник го објавил потпишувањето на Ристевски.[7]

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Куп Европа Вкупно
Наст. Гол. Наст. Гол. Наст. Гол. Наст. Гол.
Пелистер
2008/09 26 0 0 0 2 0 28 0
2009/10 25 0 0 0 25 0
Вкупно 51 0 0 0 2 0 53 0
Елбасан
2010/11 11 1 0 0 11 1
Вкупно 11 1 0 0 11 1
Билис
2010/11 13 0 2 0 15 0
2011/12 25 2 10 2 35 4
2012/13 24 0 12 0 36 0
2013/14 16 0 1 0 17 0
Total 78 2 25 2 103 4
Славија
2013/14 14 2 0 0 14 2
2014/15 13 0 2 0 15 0
Вкупно 27 2 2 0 29 2
Тирана
2014/15 13 0 3 0 16 0
Вкупно 13 0 3 0 16 0
Работнички
2015/16 17 0 2 0 7 1 26 1
Вкупно 17 0 2 0 7 1 26 1
Вашаш
2015/16 12 0 0 0 12 0
2016/17 31 2 8 0 39 2
2017/18 25 1 0 0 2 0 27 1
Вкупно 68 3 8 0 2 0 78 3
Ујпешт
2018/19 22 0 2 0 0 0 24 0
2019/20 29 2 3 0 32 2
Вкупно 51 2 5 0 0 0 56 2
Севкупно 316 10 45 2 11 1 372 13

Ажурирано на натпреварите што биле играни до 27 јуни 2020 година.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Тој го направил своето меѓународно деби за Македонија на 5 март 2014 година, играјќи ги последните 13 минути од пријателската победа со 2–1 против Летонија во Скопје.[8] Од април 2020 година, тој има стекнато вкупно 38 натпревари, без постигнати голови.[9][10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kire Ristevski agrees to terms with Slavia Sofia“. macedonianfootball.com. 27 декември 2013. Посетено на 3 мај 2023.
  2. „Tirana, Zyrtarizohet afrimi i Ristevskit“. Panorama Sport. 9 јануари 2015. Посетено на 3 мај 2023.[мртва врска]
  3. „Vllaznia Shkodër vs. Tirana 0 – 1“. Soccerway. 8 февруари 2015. Посетено на 3 мај 2023.
  4. „Laçi mposht Tiranën dhe shkon në finalen e Kupës së Shqipërisë“. Gazeta Dita. 22 април 2015. Архивирано од изворникот на 2015-12-25. Посетено на 3 мај 2023.
  5. „Ristevski mbyll aventurën me Tiranën“. Panorama Sport. 10 јули 2015. Архивирано од изворникот на 16 July 2015. Посетено на 3 мај 2023.
  6. „Mediat maqedonase: Ristevski lë Tiranën për Rabotnicki“. Telesport.al. 17 јуни 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 3 мај 2023.
  7. „Official statement: Kire Ristevski“. fcpyunik.am. FC Pyunik. 13 септември 2022. Посетено на 3 мај 2023.
  8. „Friendly: Macedonia – Latvia 2:1“. Macedonian Football. 5 март 2015. Посетено на 3 мај 2023.
  9. Appearances for (North) Macedonia National Team – RSSSF
  10. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 3 мај 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]