Прејди на содржината

ФК Јавор Ивањица

Од Википедија — слободната енциклопедија

ФК Јавор Ивањица е професионален фудбалски клуб со седиште во Ивањица, Србија. Тие се натпреваруваат во српската прва лига, второто ниво на системот на националната лига.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во 1912 година, студент по име Милан Радојевиќ ја донесе првата фудбалска топка на Ивањица, што доведе до формирање на клубот. [1] Тимот најмногу играше пријателски натпревари пред завршувањето на Втората светска војна поради недостаток на организирани фудбалски натпревари. [1] Помеѓу 1958 и 1962 година, тие беа блиску до промоција во Втората југословенска лига. [1] Сепак, клубот никогаш не стигнал повисоко од третото ниво до 1990-тите.

Во 1994 година, предводен од менаџерот Славенко Кузељевиќ, клубот заработи промоција во Втората лига на СР Југославија откако ги елиминира Звездара и Топличанин во плеј-офот. [2] Тие ги поминаа следните осум години во второто ниво, имајќи ја својата најдобра сезона во 1997-98, кога се пласираа на четвртото место во групата Запад.

Во 2002 година, клубот ја освои Втората лига (Група Запад) и се промовираше во Првата лига на СР Југославија за прв пат во историјата. [3] Тие останаа само една сезона во елитната дивизија, завршувајќи на дното на табелата. [4] Во тоа време, клубот стана препознатлив по тоа што играше голем број млади африкански фудбалери, главно од Нигерија и Зимбабве. [5] Тие заработија уште една промоција во првата лига во 2005 година, но повторно претрпеа испаѓање во истата сезона. [6]

По слабите перформанси во инаугуративната сезона на српската Прва лига, второто ниво на реструктуираниот систем на национална лига, клубот успеа убедливо да го освои првото место во 2007-08. Покрај тоа, менаџерот Радован Ќурчиќ го предводеше својот тим до непобедлив рекорд и промоција во српската Суперлига. [1] Тие потоа се пласираа на четвртото место во највисоката лига, нивната највисока позиција во лигата досега. Во 2012 година, клубот ја прослави својата 100-годишнина.

По вкупно шест последователни сезони во Суперлигата, клубот доживеа испаѓање во 2014 година. Сепак, тие веднаш добија промоција во следната сезона. Клубот подоцна го постигна својот најголем успех стигнувајќи до финалето на Купот на Србија 2015-16, губејќи со 2-0 од Партизан на стадионот Металац. [7]

Втора лига на СР Југославија / Српска прва лига (Ниво 2)

  • 2001–02 (Група Запад) / 2007–08
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Istorijat“ (српски). fkjavor.com. Посетено на 10 October 2019.
  2. „RAT, RASPAD SFR JUGOSLAVIJE, SANKCIJE“ (српски). fsgzrenjanin.com. Посетено на 10 October 2019.
  3. „Partizan novi šampion“ (српски). glas-javnosti.rs. 6 June 2002. Архивирано од изворникот на 2014-04-07. Посетено на 10 October 2019.
  4. „Trijumf za kraj“ (српски). glas-javnosti.rs. 24 May 2003. Посетено на 10 October 2019.
  5. „Javor unveil African talent“. uefa.com. 4 February 2003. Посетено на 10 October 2019.
  6. „Zemuncima šansa referendum“ (српски). glas-javnosti.rs. 7 May 2006. Посетено на 10 October 2019.
  7. „Partizan osvojio Kup Srbije! [VIDEO]“ (српски). sportskacentrala.com. 11 May 2016. Посетено на 10 October 2019.[мртва врска]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]