Стадион Лобановски (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион Лобановски
Стадіон Лобановського
Место Киев, Украина
Отворен 1934
Сопственик ФК Динамо Киев
Подлога Трева
Игра ФК Динамо Киев
Гледачи 14,873

Стадионот Лобановски (украински: Стадіон «Динамо» імені Валерія Лобановського) е стадион кој се наоѓа во Киев, Украина.

Стадионот е посветен на Валериј Лобановски. Во моментот, своите домашни натпревари во фудбал на овој стадион ги игра ФК Динамо Киев. Стадионот има сместивост од 16.873 гледачи. Стадионот бил изграден во 1934 година. Сегашното си име стадионот го добил во 2002 година, во чест на поранешниот тренер Лобановски кој починал истата година.

За стадионот постои план за реконструкција, според која стадионот би добил сместивост од 30,000 гледачи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]