Црква Света Троица (Нова Забудова - Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Света Троица
Троїцька церква
Место  Киев
Земја  Украина
Историја
Основана 1856
Архитектура
Стил украински барок
Завршена 1859
Урната 1962

Црква Света Троица (украински: Троїцька церква) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1859 година, а била разрушена во 1962 година.

Црквата се наоѓала во центарот на градот, во близина на Софискиот плоштад, на истоимената улица, денеска Терасовска улица. Во 1851 година старата црква била разрушена, и на нејзино место во 1856 година започнала да се гради нова црква. Во текот на следните децении, реонот започнал масовно да биде населуван, а со тоа и самата црква била посетувана од голем број на верници.

Кон крајот на 19 век, црквата била на неколку пати реновирена и реконструирена. Во 1930-тите години, црквата не била срушена. Сепак, во 1962 година истиот бил разрушен, поради реконструкција на улицата која минувала покрај црквата. На местото каде се наоѓала црквата била изградена 16-катна зграда.