Оболонски реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оболонски реон
Оболонський район
—  Киевски реони  —

Грб
Општина  Украина
Област  Киев
реон
Површина
 • Вкупна 110,2 км2
Население
 • Вкупно 306.000 жит.
Час. појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Знаменитости Оболон
Метро станици Петровка, Оболон, Минска,
Портал http://obolonrda.gov.ua/

Оболонскиот реон (украински: Оболонський район) е административен реон во градот Киев, главниот град на Украина.

Овој реон бил основан на 3 март 1975 година и го носи името по главниот град на Белорусија, Минск, односно областа се нарекувала Минска област. Како резултат од последната административна поделба на градот која била спроведена во септември 2001 година, според одлуката на Киевскиот градски совет на 1 јануари 2001 година името на реонот бил преименуван во Оболонски реон.

Оболонски реон има површина од 11,02 хектари со население од 306,000 луѓе.