Оболонски реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оболонски реон
Оболонський район
Киевски реони
Грб на Оболонски реон
Местоположба на Оболонски реон
Општина Украина
Област Киев
реон
Управа
Површина
 • Вкупна110,2 км2 (425 ми2)
Население
 • Вкупно306.000
 • Густина2.776/км2 (7,190/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
ЗнаменитостиОболон
Метро станициПетровка, Оболон, Минска,
Мреж. местоhttp://obolonrda.gov.ua/

Оболонскиот реон (украински: Оболонський район) е административен реон во градот Киев, главниот град на Украина.

Овој реон бил основан на 3 март 1975 година и го носи името по главниот град на Белорусија, Минск, односно областа се нарекувала Минска област. Како резултат од последната административна поделба на градот која била спроведена во септември 2001 година, според одлуката на Киевскиот градски совет на 1 јануари 2001 година името на реонот бил преименуван во Оболонски реон.

Оболонски реон има површина од 11,02 хектари со население од 306,000 луѓе.