Железничка станица Почајна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Железничка станица Почајна
украински: Почайна
Железничка станица
Општи информации
СопственикУкраински железници
Колосеци10
Историја
Отворена1914
Повторно изградена1930

Железничката станица Почајна (украински: Почайна) е железничка станица која се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Се наоѓа во близина на Московската улица. Таа е поврзена со метро станицата Почајна.

Била изградена во периодот од 1914 до 1915 година, и денеска претставува една од најстратешките места во градот. Денешното име го добила во 1930 година.