Киевска тврдина

Координати: 50°26′4″N 30°31′40″E / 50.43444° СГШ; 30.52778° ИГД / 50.43444; 30.52778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Киевска тврдина
Київська фортеця
Поглед кон музејот
Карта
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина

Киевската тврдина или Печерската тврдина (украински: Київська фортеця) се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Првата тврдина се смета дека била изградена во текот на 15 век. Денешната тврдина била изградена во текот на 19 век од страна на руската армија. Денеска, дел од тврдината и објектите кои се наоѓаат во неа се реконструирани и претворени во музеј наречен Киевска тврдина, додека пак останатите служат како разни воени и трговски објекти.

Во текот на 20 век, објектот го изгубил своето значење и истиот служел како касарна, магазин и затвор. Овде биле затварени дел од политичките затвореници во времето на Советскиот Сојуз, а подоцна, во 1927 година, објектот бил претворен во музеј.

50°26′4″N 30°31′40″E / 50.43444° СГШ; 30.52778° ИГД / 50.43444; 30.52778