Музеј на Виктор Косенко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Музеј на Виктор Косенко
Меморіальний кабінет-музей Віктора Косенка
Податотека:Кварита-музей Косенка.JPG
Поглед кон музејот
Основан1938
МестоКиев, Украина Украина

Музејот на Виктор Косенко (украински: Меморіальний кабінет-музей Віктора Косенка) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.