Државен музеј на украинската декоративна уметност

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Музеј на украинската декоративна уметност
Музей українського народного декоративного мистецтва
Музей декоративного мистецтва.JPG
Основан1899
МестоКиев, Украина Украина

Државниот музеј на украинската декоративна уметност (украински: Музей українського народного декоративного мистецтва) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Овој музеј е еден од најголемите уметнички галерии во земјата. Се наоѓа во склоп на Националниот киево-печерски историски музеј.

Музејот бил отворен во 1899 година. Денеска, во музејот се наоѓаат повеќе од 75,000 дела на површина од 1,500 метри ².