Приорошки музеј (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Приорошки музеј
Хата на Пріорці
Карта
МестоКиев, Украина Украина

Приорошкиот музеј (украински: Хата на Пріорці) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Овој музеј е дел од музејот на Тарас Шевченко. Во оваа куќа во 1859 година живеел украинскиот писател Тарас Шевченко, кога заминал во Санкт Петербург и починал по две години.