Музеј на Иван Кавалериѕе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Музеј на Иван Кавалериѕе
Музей-майстерня Івана Кавалерідзе
Podil 30 09 13 092.jpg
Основан1993
МестоКиев, Украина Украина

Музејот на Иван Кавалериѕе (украински: Музей-майстерня Івана Кавалерідзе) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот е посветен на Иван Кавалериѕ, и е отворен во 1993 година. Музјот се наоѓа во Андреевската област, во објектот кој во 1911 година уметникот работел на споменикот на принцезата Олга. Денеска, во музејот се наоѓаат повеќе од 5,000 експонати, вклучувајќи и една галерија.