Имотот на Симхој Либерман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Имотот на Симхој Либерман
Замок Річарда
Kyiv Bankova 2.JPG
Општи податоци
АдресаБанковa улица
ГрадКиев
ЗемјаУкраина
Завршена1879

Имотот на Симхој Либерман претставува споменик на историјата, уметноста и архитектурата на Киев. Комплексот се наоѓа на Банковата улица и истиот бил изграден во 1879 година од страна на архитектот Владимир Николаев.

Денеска во оваа куќа се наоѓа Друштвото на писателите на Украина.