Киевска лесна железница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киевска лесна железница
Київський швидкісний трамвай
PESA Foxtrot in Kiev.jpg
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина

Киевската лесна железница (украински: Київський швидкісний трамвай) претставува трамвајски превоз кој ги поврзува Киевската железничка станица со областа Борштаговка во престолнината на Украина, Киев.

Оваа станица била првата во рамките на СССР, од таков тип. Нејзината изградба започнала во 1975 година, а завршила во 1978 година.

Во 2008 година започнала голема реконструкција на железницата, а целосно била отворена на 16 октомври 2010 година.