Национална филхармонија на Украина

Координати: 50°27′12″N 30°31′42″E / 50.45333° СГШ; 30.52833° ИГД / 50.45333; 30.52833
Од Википедија — слободната енциклопедија

50°27′12″N 30°31′42″E / 50.45333° СГШ; 30.52833° ИГД / 50.45333; 30.52833

Национална филхармонија на Украина
Національна Філармонія України
Карта
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина
Почната19 век

Националната филхармонија на Украина (украински: Національна Філармонія України) е концертна сала која се наоѓа во Киев, Украина. Честопати се нарекува и само Киевска филхармонија или Национална филхармонија.

Објектот бил изграден во 19 век, и се наоѓа на улицата Крештатик на Европски плоштад (Киев)|Европскиот плоштад. Тој претставува едно од најголемите знаменитости на градот. Во текот на своето постоење бил домаќин на бројни руски композитори како Сергеј Рахмањинов, Александар Скрјабин, Петар Илич Чајковски и познатте оперски пејачи како Леонид Собинов.