Киевски академски театар на драмата и комедијата

Координати: 50°27′12″N 30°35′58″E / 50.453331° СГШ; 30.599446° ИГД / 50.453331; 30.599446
Од Википедија — слободната енциклопедија
Киевски академски театар на драмата и комедијата
Київський академічний театр драми і комедії
Поглед на театарот
Град
Земја Украина
Отворен 1979
www.drama-comedy.kiev.ua/
50°27′12″N 30°35′58″E / 50.453331° СГШ; 30.599446° ИГД / 50.453331; 30.599446


Киевскиот академски театар на драмата и комедијата (украински: Київський академічний театр драми і комедії) е театар кој се наоѓа во Киев, Украина. Театрот има претстави на руски и украински јазик.

Театрот бил основан во 1970-тите години.