Прејди на содржината

Палата на генерал-гувернерот во Киев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гувернерска палата
Карта
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина
Почната18 век

Палатата на генерал-гувернерот во Киев претставувала руска империјална резиденција на генералните гувернери на Киев.

Палатата била изградена во текот на XVIII век, а била уништена во 1920 година. Се наоѓала во реонот на Липки.