Национален музеј на уметничкиот арсенал (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален музеј на уметничкиот арсенал
Мистецький арсенал
Карта
Основан2006
МестоКиев, Украина Украина

Националниот музеј на уметничкиот арсенал (украински: Мистецький арсенал) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.