Музеј на украинската револуција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на украинската револуција
Музей Української революції 1917—1921 років
Карта
Основан2009
МестоКиев, Украина Украина

Музејот на украинската револуција (украински: Музей Української революції 1917—1921 років) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот е посветен на Украинската револуција од 1917 до 1921 година. Музејот бил отворен на 22 јануари 2009 година. Во музејот се наоѓаат предмети од историјата на Украина од тој период.

Музејот се наоѓа во зградата на објектот на Педагшкиот музеј.