Европски плоштад (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 50°27′8″N 30°31′39″E / 50.45222° СГШ; 30.52750° ИГД / 50.45222; 30.52750

Европски плоштад
Європейська Площа
EuropeanSquare2006Winter.jpeg
Поглед кон плоштадот
Општи податоци
ГрадКиев
ЗемјаУкраина

Европскиот плоштад (украински: Європейська Площа) е плоштад кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Плоштадот се наоѓа на местото кое денеска е познато како Стар Киев или Горен град, во североисточниот дел на Крештатик. Овој плоштад е поврзан со неколку главни улици во градот.