Чернобилска црква (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чернобилска црква
Чорнобильська Миколаївська церква
Место  Киев
Земја  Украина
Вероисповед УПЦ-КП

Чернобилската црква (украински: Чорнобильська Миколаївська церква) е црква кој се наоѓа во Киев, Украина.

Црквата е посветена на жртвите од катастрофата од Чернобил.