Црква Света Елисавета (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Света Елисавета
Церква святої Єлизавети
Место  Киев
Земја  Украина
Историја
Основана 1910
Архитектура
Урната 1943

Црквата на Света Елисавета (украински: Церква святої Єлизавети ) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1910 година, а била разрушена во 1943 година.