Стара црква на Никола Јордански (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква на Никола Јордански
Церква Миколи Йорданського
Карта
Место Киев
Земја Украина
Историја
Основана1866
Архитектура
Завршена1866
Урната1935

Црквата Свети Никола Јордански (украински: Церква Миколи Йорданського) е поранешна православна црква кој се наоѓала во Киев, Украина. Црквата била изградена во 1866 година, а била разрушена во 1935 година.