Црква Свети Никола Притски (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Никола Притски
Церква Миколи Притиска
Податотека:MukoXop1.JPG
Место Киев
Земја Украина
Вероисповед Украинска православна црква - Киевски патријарх
Историја
Основана 17 век
Посветена на Свети Никола
Архитектура
Стил Украински барок
Завршена 17 век

Црквата Свети Никола Притски (украински: Церква Миколи Притиска) е црква која се наоѓа во Киев, Украина. Христијанскиот објект датира од 17 век.